Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Medvedev: Esad'ın kalma şansı azalıyor

  Medvedev: Esad'ın kalma şansı azalıyor

  Medvedev: "Esad büyük hata yaptı, iktidarda kalma şansı her geçen gün azalıyor"
  • 28.01.2013 - 00:30
  Medvedev: Esad'ın kalma şansı azalıyor

  Medvedev: Esad ın kalma şansı azalıyor #1

  Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Suriye lideri Beşşar Esad'ın reform sürecinde yeterince hızlı olamadığını, çok büyük hatalar yaptığını, her geçen gün de iktidarda kalma şansını yitirdiğini söyledi.

  "ESAD BÜYÜK HATA YAPTI"

  Davos'ta CNN'e özel açıklamada bulunan Medvedev, "Suriye lideri Esad siyasi reform sürecinde büyük hatalar yaptı. Her şeyi çok daha hızlı yapması gerekiyordu. Kendisi ile masaya oturmaya hazır ılımlı muhalefeti çekebilmesi gerekiyordu." eleştirisi getirdi.

  "Bu çok büyük, hatta ölümcül bir hata oldu" değerlendirmesinde bulunan Medvedev, "Ben her geçen ay, her geçen hafta hatta her geçen gün iktidarda kalma şansının giderek azaldığını düşünüyorum." dedi.

  ABD'YE "KARIŞMA" GÖNDERMESİ

  Esad'ın görevden ayrılması ile ilgili kararın Suriye halkı tarafından verilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlamak istediğini kaydeden Rusya Başbakanı, "Buna Rusya, ABD ya da başka hiçbir ülke karar vermemeli." değerlendirmesinde bulundu.

  KADDAFİ VE MÜBAREK HATIRLATMASI

  Esad'a birçok kez kişisel olarak reform yapması ve müzakere içinde olması konusunda uyarılarda bulunduğunu ifade eden Rusya Başbakanı Medvedev, "Benim düşünceme göre, Suriye yönetimi buna hazır değil... Mevcut yönetici elit askeri bir operasyonla bir tarafa uzaklaştırılırsa, sivil savaş o zaman onlarca yıl devam edebilir." şeklinde endişelerini dile getirdi.

  Medvedev uluslar arası toplumun yapmaması gerekenleri de sıraladı: "Tarafların müzakere masasına oturtulması gerekiyor. Sadece Esed'in gitmesini ve sonrasında Libya eski lideri Muammer Kaddafi gibi öldürülmesi ya da demir parmaklıklar arkasında Mısır eski lideri Hüsnü Mübarek gibi yargılanmasını istememeli."

  Mart 2011'den bu yana devam eden sivil savaşta en az 60 bin sivil yaşamını yitirirken, 600 binin üzerinde Suriye vatandaşı da mülteci konumuna düştü. Rusya uluslar arası toplum tarafından Esed rejimine destek sağladığı gerekçesi ile sert bir şekilde eleştiriliyor. Doğrudan Esed'e destek sağladığı iddialarını reddeden Moskova, Suriye liderini istifaya zorlamanın ülkede durumu daha da kötüye götüreceğini savunuyor.

  Görüş Bildir