Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
148.800
-1.63%
9ºC
İstanbul
Güneşli 9 C

  Mesut Barzani: Bağımsız Kürt devleti yolda

  İngiliz televizyonuna konuşan Mesud Barzani, bölgede yaşanan sorun nedeniyle bölgede bağımsız Kürt devletinin kurulacağını açıkladı.
  • 09.04.2014 - 14:07
  Mesut Barzani: Bağımsız Kürt devleti yolda

  Mesut Barzani: Bağımsız Kürt devleti yolda #1

  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle merkezi Bağdat Yönetimi arasındaki petrol anlaşmazlığından çıkan kriz sürüyor. İki başkent arasındaki sorunlar liderlerin açıklamalarına da yansıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani İngiliz Sky News televizyonu'nun Arapça servisine konuştu. Erbil ile Bağdat Hükümetleri arasında yaşanan bütçe krizi ve petrol taşımacılığından kaynaklanan sorunları değerlendiren Barzani, "Kürdistan bölgesi ile Irak arasındaki ilişki konfederalizme doğru gidiyor" dedi.

  "BİR SONRAKİ ADIM KÜRT DEVLETİ"

  Barzani, "Konfederalizmden bir sonraki adımın da bağımsız Kürt Devleti olacağını" söyledi.

  SORUNLAR BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLEMEDİ

  Kürdistan bölgesi ile Irak merkezi hükümeti arasında kamu çalışanları ile peşmergelerin maaşlarının kesilmesi ve Türkiye üzerinden yapılan petrol sevkiyatındaki anlaşmazlık nedeniyle kriz yaşanmıştı. Erbil ile Bağdat arasında birçok görüşme yapılmasına rağmen sorunlar çözülebilmiş değil. Barzani'nin Sky News haber kanalına yaptığı açıklama, siyasi gözlemciler tarafından Erbil ile Bağdat arasındaki sorunun derinleştiği biçiminde değerlendirildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir