Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.119
-0.57%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Netanyahu: Hamas'ı seçen barış istemez

  İsrail Başbakanı Netanyahu, el-Fetih ile Hamas arasındaki mutabakata ilişkin yorumlarda bulundu.
  • 24.04.2014 - 08:53
  Netanyahu: Hamas'ı seçen barış istemez

  Netanyahu: Hamas ı seçen barış istemez #1

  İsrail Başbakanı Netanyahu, el-Fetih ile Hamas arasındaki mutabakata ilişkin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın barışı değil, Hamas’ı seçtiğini belirterek, "Hamas’ı seçen barış istemez" ifadesini kullandı. Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun şu sözlerine yer verildi:

  ''EBU MAZİN BARIŞI DEĞİL HAMAS'I SEÇTİ''

  "Bu sabah yaptığım açıklamada, 'Ebu Mazin (Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas) İsrail ile mi yoksa ABD ve AB’nin terör örgütü olarak tanımladığı, katil, İsrail’i yok etmeye çağıran Hamas’la mı barış yapacağı konusunda bir karar vermeli' demiştim. Bu akşam barış sürecini uzatma görüşmeleri sürerken, Ebu Mazin barışı değil Hamas’ı seçti. Hamas’ı seçen barış istemez."

  ''EĞER BARIŞ YAPMAK İSTİYORSA BİR KARAR VERMELİ''

  Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman da yazılı açıklamasında, "Ebu Mazin eğer barış yapmak istiyorsa bir karar vermeli, eğer öyleyse kiminle? Aynı zamanda hem İsrail ile hem de İsrail'i yok etmeyi savunan terör örgütü Hamas ile barış yapmak mümkün mü" diye sordu. Liberman, "Fetih ile Hamas arasında yapılan birlik hükümeti anlaşmasını imzalamak, İsrail ile Filistin yönetimi arasındaki müzakereleri sona erdirmekle eşdeğerdir" değerlendirmesinde bulundu.

  ''FİLİSTİN BÖLÜNMÜŞLÜĞÜNÜ BAHANE OLARAK KULLANIYORDU''

  Netanyahu ve Liberman’ın mutabakata yönelik tepkilerine yanıt Filistinli Başmüzakereci ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi Saib Ureykat'tan geldi.Ureykat, İsrail'in açıklamalarını kınayarak, "Sayın Netanyahu ve hükümeti, Filistin bölünmüşlüğünü barış yapmamaya bahane olarak kullanıyordu. Şu anda da Filistin uzlaşısını yine aynı amaç için kullanıyor. Netanyahu hükümeti için mantıklı çözüm, barış istememek" ifadesini kullandı.

  İSRAİL 1967 SINIRLARINI REDDETTİ

  Gazze ve burada yaşayan 1,7 milyon nüfusun Doğu Kudüs gibi Filistin devletinin bir parçası olduğunu, bugün bunun yeniden teyit edildiğini belirten Ureykat, şöyle devam etti: "İsrail, 9 ay süren barış müzakereleri boyunca Yahudi yerleşim yeri inşaatları, Filistinlilere ait evlerin yıkımları, tutuklamalar ve askeri baskınlara devam etti. Bize herhangi bir harita getirmedi. 1967 sınırlarını reddetti. Şimdi de Filistin hükümetini ve bizleri barış görüşmelerini başarısız kılmakla suçluyor."

  ''UMUYORUM TARİHİMİZDE KARA BİR BÖLÜMÜ BAŞARIYLA KAPATTIK''

  İsrail’in, Filistinliler için Güney Afrika’daki gibi bir ayrımcı apartheid (ayrımcılık) rejimini seçtiğini ifade eden Ureykat, "Uzlaşmanın amacı barıştır. Umuyorum, tarihimizdeki kara bir bölümü başarıyla kapattık. Umarım İsrail barışa şans verir" yorumunda bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir