Euro
10.1308
0.25%
Dolar
8.5659
0.16%
Altın
495.6
0.26%
Borsa
1.36
0.77%
Bitcoin
324.480
-4.97%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Obama Şükran Günü hindilerinin canını bağışladı

  ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen Şükran Günü töreninde Cheese ve Mac adlı iki hindinin canını bağışladı.
  • 27.11.2014 - 14:00
  Obama Şükran Günü hindilerinin canını bağışladı

  obama

  ABD'lilerin internet aracılığıyla katıldıkları anketle seçilen Cheese ve Mac adlı hindiler, Ulusal Şükran Günü Hindileri olmaya hak kazandı. Obama'nın canını bağışladığı Cheese adlı hindi birinci seçilirken, Mac adlı öteki hindi de kesilmekten kurtuldu.

   

  MUHALEFETE ŞAKAYLA KARIŞIK GÖNDERME

  Beyaz Saray'ın Gül Bahçesi'nde (Rose Garden) düzenlenmesi planlanan ancak hava koşullarının el vermemesi yüzünden Doğu Odası'nda yapılan törende Başkan Obama, göçmenlik konusunda aldığı kararlar nedeniyle kendisini yetkilerini aşmakla suçlayan muhalefete de şakayla karışık mesaj göndermeyi de ihmal etmedi.

  Esprili bir dille ayın en çok konuşulacak başkanlık kararını vereceğini belirten Obama, "Bugün, bütünüyle yasal yetkilerime dayanan bir eylemi yerine getiriyorum" dedi.

  Obama Şükran Günü hindilerinin canını bağışladı İZLE

  KIZILDERİLİLER ARASINDA YAS GÜNÜ OLARAK ANILIYOR

  Kızları Sasha ve Malia'nın eşlik ettiği Obama, konuşmasının ardından elini masanın üzerine konulan hindinin başına doğru uzatarak "Cheese bağışlanmak için buradasın" dedi.

  ABD'de kasım ayının son perşembe günü kutlanan Şükran Günü'nde geleneksel olarak hindi yemeği yapılıyor. Şükran Günü öncesinde binlerce hindinin kesildiği ülkede bir hindi 'Ulusal Şükran Günü Hindisi' seçilerek canı başkan tarafından bağışlanıyor.

  1863'de Başkan Abraham Lincoln Şükran Günü'nün ulusal bayram olmasını önermesi, ancak 1941'de Kongre'de karara bağlanan Şükran Günü kutlaması, her yılın kasım ayının son perşembesi yapılıyor. Şükran Günü Kızılderililer arasında ise Yas Günü olarak anılıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir