Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
710.309
1.06%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Oxford'un korona aşısı eylülde üretime geçebilir

  İlaç şirketi AstraZeneca, testlerin başarıyla sonuçlanması halinde aşıdan ilk etapta 400 milyon doz üretileceğini duyurdu.
  • AA
  • 21.05.2020 - 14:52
  Oxford'un korona aşısı eylülde üretime geçebilir

  Koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmaları devam ediyor.

  Merkezi İngiltere’nin Cambridge kentinde olan ilaç firması AstraZeneca, testlerin başarılı olması halinde eylülden itibaren Oxford Ünivesitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının üretimine başlanabileceğini bildirdi.

  İlaç şirketinden yapılan açıklamada, testlerin başarıyla sonuçlanması halinde ilk etapta “AZD1222” adı verilen aşıdan 400 milyon doz üretilebileceğini, bu yıl ve gelecek yıl ise toplam 1 milyar aşı üretim kapasitesine ulaşılabileceğini belirtti.

  AŞI ÜRETİMİ BİRDEN FAZLA ÜLKEDE YAPILABİLİR

  AstraZeneca’nın açıklamasında, potansiyel aşı üretiminin birden fazla ülkede yapılabileceği, Hindistan Serum Enstitüsü gibi farklı ülkelerdeki sağlık birimleri ile ortaklıklar kurulabileceğini kaydetti.

  Oxford un korona aşısı eylülde üretime geçebilir #1

  Öte yandan şirketten yapılan açıklamada, insanlar üzerinde testleri devam eden aşının başarılı sonuç vermeme ihtimalini de bulunduğu belirtildi.

  Daha önce İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüse bağışıklık kazandıracak bir aşının hiçbir zaman bulunamayabileceğini söylemişti.

  Oxford un korona aşısı eylülde üretime geçebilir #2

  OXFORD İLE ASTRAZENECA ARASINDA ANLAŞMA

  Geçen ay Oxford Üniversitesinin, koronavirüse karşı geliştirmeye çalıştığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya vardığı duyurulmuştu.

  Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen AstraZeneca’nın Üst Yöneticisi Pascal Soriot, “Virüsü yenmemiz için acilen aşıya ihtiyacımız var.” ifadesini kullanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir