Petrol
84.6
-0.51%
Euro
17.787
-0.32%
Dolar
18.4294
0.08%
Altın
971.81
-0.14%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.486
-0.63%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Pentagon: Askeri seçeneği kesinlikle düşünüyoruz

  ABD Genelkurmay Sözcüsü Albay Ryder, Suriye'deki son gelişmelerin ardından askeri seçenekleri Başkan Trump'a sunduklarını belirtti.
  • AA
  • 10.04.2018 - 04:00
  Pentagon: Askeri seçeneği kesinlikle düşünüyoruz

  Pentagon: Askeri seçeneği kesinlikle düşünüyoruz #1

  AA muhabirine açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Sözcüsü Albay Patrick Ryder, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un Trump’a çeşitli seçenekler sunduğunu, ancak bunların detayları hakkında bir değerlendirme yapmayacağını söyledi.

  "ASKERİ SEÇENEK KESİNLİKLE DEĞERLENDİRMEDE"

  Amerikan ordusunun söz konusu kimyasal saldırıyı nasıl değerlendirdiğine ve bunun askeri bir cevabının olması gerekip gerekmediğine ilişkin bir soru üzerine Ryder, “Televizyonda gördüğümüz resimler korkunç. (Askeri seçenek) kesinlikle değerlendiğimiz bir şey.” ifadesini kullandı.

  Albay Ryder şunları kaydetti:

  “Bir cevap vereceksek bunun hangi seçeneklerden oluşacağı hakkında konuşmayacağım. Görevimiz Başkana seçenekler sunmak. Bu korkunç olay ışığında olduğumuz nokta şu; potansiyel askeri seçeneklere bakıyoruz ve bunu Başkana sunuyoruz.”

  Pentagon sözcülerinden Eric Pahon da ABD ordusunun Trump’a esneklik sağlamak üzere birçok seçenek sunacağını belirtti.

  Pahon, “Bazıları askeri, bazıları diplomatik olmak üzere birçok seçeneğimiz masada şu anda, ancak Başkan karar vermeden bunları konuşamam.” dedi.

  KUVVET KOMUTANLARI WASHINGTON'DA

  ABD ordusunun kuvvet komutanlarının da bu akşam Beyaz Saray’daki ulusal güvenlik toplantısına katılmak üzere Washington’da olduğu bildirildi.

  Trump’ın kabine toplantısı sırasında 78 kişinin hayatını kaybettiği kimyasal saldırıya cevap vermek üzere 24 ile 48 saat içerisinde büyük bir karara varacağını ifade etmesi, ABD’nin Suriye rejimine karşı bir saldırı yapılacağı yorumlarına neden oldu.

  ABD, İNGİLTERE VE FRANSA'YI DA YANINA ALDI

  Diğer taraftan Trump’ın başta Fransa ve İngiltere olmak üzere birçok ülke lideri ile görüşmesi ABD’nin böyle bir saldırıyı tek başına yapmayacağı değerlendirmelerini beraberinde getirdi.


  Görüş Bildir