Petrol
93.64
0.28%
Euro
18.2539
0.00%
Dolar
17.9558
-0.01%
Altın
1.028
0.03%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.044
-0.37%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Rusya Ukrayna’ya askeri müdahaleye hazırlanıyor iddiası

  Ukrayna’nın Doğu ve Güney kentlerinde ayaklanan Rusya yanlısı gruplar devlet binalarına girerken, Kiev yönetimi Rusya’nın bölgeye askeri müdahale için hazırlık yaptığını iddia etti.
  • 07.04.2014 - 13:20
  Rusya Ukrayna’ya askeri müdahaleye hazırlanıyor iddiası

  Rusya Ukrayna’ya askeri müdahaleye hazırlanıyor iddiası #1

  Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ülkenin doğu bölgesinin istikrarsız hale getirilmesi için bir planın uygulamaya konulduğunu iddia etti. Yatsenyuk, “Ukrayna’nın doğu ve güney bölgesinde yaşayanlara seslenmek istiyorum. Ukrayna karşıtı, Donetsk karşıtı ve Harkov karşıtı bir planın uygulamaya konduğu açık. Bu bölgenin istikrarsızlaştırılması ve orduların sınırı geçerek ülkeye girmeleri. Biz buna izin vermeyeceğiz…” dedi. Bölgede yaşayan halkın bir tek ülkede yaşamak istediğinden emin olduğunu ifade eden Yatsenyuk, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vitali Yarema’nın Donetsk kentine ve İçişleri Bakanı Arseniy Avakov’un da Harkov kentine gittiğini söyledi. Rus etnik toplulukların yoğun yaşadığı kentlerde dün gösteriler başlamıştı. Gözlemciler halen eylemcilerin kamu binalarında bulunduğunu ifade ediyor. Metal alet ve maskelerle binalara giren eylemciler Ukrayna bayraklarını indirerek Rusya bayrağı dikmişti. Harkov kent yönetimi eylemcilerin gönüllü olarak binalardan ayrılmayı taahhüt ettiklerini ve şehirde işleyişin normale döndüğü belirtti.

  FEDERAL YAPI ZORUNLU

  Batılı ülkeler Rusya’ya yönelik yaptırımlarını artırırken, Moskova ise Ukrayna’da federal yapının kurulması konusunda talebini yineledi. Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Uluslar arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov yaptığı değerlendirmede, “Dnetsk ve Ukrayna’nın diğer kentlerinde yaşanan olaylar gösteriyor ki, federal yapı olmadan ülkenin istikrara kavuşması mümkün değil…” ifadelerini kullandı. Doğu ve Güney Ukrayna’da yaşayan halkların talepleri dikkate alınmadan Ukrayna’da istikrarın sağlanmasının imkansız olduğuna değinen Puşkov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi heyetinin bölgede yaptığı inceleme sonrasında bazı vekillerin Ukrayna sorununun komplike hale geldiğini, Kırım krizinin neden değil Kiev’de yönetimin anayasal olmayan yollarla devrilmesinin sonucu olduğunu belirttiğine dikkat çekti.

  RUS ÇAVUŞ, UKRAYNALI BİNBAŞIYI ÖLDÜRDÜ

  Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılarak, Rusya’ya bağlanması akabinde kışlalarda gerginlik devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kırım’da denizci Çavuş E. Zaytsev'in Kalaşnikof (AK-74) silah ile Ukraynalı Binbaşı Stanislav Karaçevskiy’i (33) vurduğu bildirildi. Rusya Federasyonu’nun Karadeniz Üssü’nde görevli Rus asıllı çavuş Kalaşnikof'la komutanı taradı. Kurşunlardan birisinin Binbaşı Karaçevskiy’nin gözüne diğerinin ise gövdesine isabet ettiği bildirildi. Öte yandan, Kırım’da kalan Ukraynalı komutanların, Rusya Federasyonu askerleri tarafından, taciz edildiği dövüldüğü ve tutuklandığı bilgileri geliyor.

  UKRAYNA'DA DONETSK ŞEHRİ BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

  Diğer yandan; Ukrayna'nın Donetsk şehrinde hükümet binalarını ele geçiren Rus yanlısı göstericiler, bağımsız Donetsk cumhuriyetini ilan etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir