Euro
15.271
1.37%
Dolar
13.4574
1.13%
Altın
771.57
1.34%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
779.348
2.89%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Sanal gerçeklik gözlüğü ineklerin verimini artırdı

  Rusya’da, süt miktarını ve kalitesini artırmak için ilginç bir metod geliştirildi. İneklere sanal gerçeklik gözlükleri takıldıktan bir süre sonra hem süt miktarı arttı hem kalitesi yükseldi.
  • DHA
  • 25.11.2019 - 20:29
  Sanal gerçeklik gözlüğü ineklerin verimini artırdı

  Yaz günü uçsuz bucaksız bir çimenliğin ortasındaymış gibi hissettiren sanal gerçeklik gözlüğü ile ineklerin duygusal durumlarının iyileştiği ortaya çıktı.

  ÇİMENLİK SİMÜLASYONUYLA VERİM ARTTI

  Rusya Federasyonu Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, başkent Moskova yakınlarındaki bir çiftlikte, süt kalitesini ve miktarını artırmak için ineklere sanal gerçeklik gözlükleri takıldığı belirtildi.

  Proje ile ilgili yapılan bilgilendirmede gözlüklere, yaz günü bir çimenliğin simülasyonu olan bir görüntü yansıtılarak, ineklerin duygusal durumlarının iyileştirilmeyi planlandığı açıklandı.

  Sanal gerçeklik gözlüğü ineklerin verimini artırdı #1

  GÖRÜNTÜLERLE HAYVANLARIN ENDİŞELERİ AZALIYOR

  Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilerde, ineklerin duygusal anlamda kendilerini iyi hissetmeleri, verdikleri sütün kalite ve miktarını artırdığı ortaya çıktı. Yapılan testler sonucunda, bu sanal gerçeklik gözlüğüne yansıtılan görüntülerin hayvanların endişelerini azalttığı ve bu etkilerin sürüye de yansıdığı bilgisi paylaşıldı.

  Sanal gerçeklik gözlüğü ineklerin verimini artırdı #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir