Petrol
111.56
-0.06%
Euro
17.4738
-0.03%
Dolar
16.7455
-0.05%
Altın
976
-0.01%
Borsa
2444
-1.57%
Bitcoin
322.727
0.07%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan'ı kurmaya çalışmıyor

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ankara'nın Türk Konseyi üzerinden Orta Asya ile ilişkilerine değindi.
  • Haber Merkezi
  • 20.02.2021 - 09:46
  • Güncelleme : 20.02.2021 - 15:35
  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan'ı kurmaya çalışmıyor

  Rusya'dan, Türkiye'nin Orta Asya'ya yönelik politikasıyla ilgili açıklama geldi.

  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Türkiye, Büyük Turan'ı uluslar üstü bir varlık olarak yaratmaya çalışmıyor" şeklindeki görüşünü paylaştı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dünyası Meteoroloji Forumu'na mesaj gönderek, "Hem Dağlık Karabağ Savaşı hem de salgın sürecinde yaşadıklarımız, Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışmasının önemini göstermiştir." ifadelerini kullanmıştı.

  "300 MİLYONLUK ÇOK BÜYÜK BİR AİLEYİZ"

  Erdoğan, mesajının devamında, "Aynı dili konuşan, aynı dine inanan; tarihi bir, kültürü bir, medeniyeti bir, 300 milyonluk çok büyük bir aile olduğumuzu bu vesileyle tekrar gördük. Aile fertleri olarak önümüzdeki dönemde asıl sorumluluğumuz, bu bağları güçlendirmek, aramızdaki iş birliğini daha da ilerletmek olmalıdır." demişti.

  "TÜRKİYE'NİN BÖYLE BİR HEDEFİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

  Sergey Lavrov'un açıklaması, Erdoğan'ın sözlerinin ardından geldi. Lavrov'un RBC televizyonuna yaptığı açıklamayı aktaran TASS haber ajansı, Rus bakanın, "Büyük Turan'ı tarihsel anlamda uluslar üstü bir varlık olarak konuşursak, Türkiye'nin bu hedefi aradığını düşünmüyorum." dediğini kaydetti.

  Sergey Lavrov, geçmiş dönemde Sovyetler Birliği'nin bir parçası olan ve daha sonra bağımsız hale gelen ülkelerin bu fikri nasıl destekleyebileceklerini göremediğini söyledi.

  Lavrov, "Aksine, bu ülkelerin dış politikalarının pratiği, milli devletlerini güçlendirmektir." dedi.

  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #1

  "TÜRKÇE İLİŞKİSİ, YETERİNCE NÜFUZ EDİYOR"

  Konuyla ilgili görüşlerini sürdüren Lavrov, Türkçe konuşan ilişkiler motifinin Türkiye’nin ilgili ülkelerle iş birliğinde yeterince derine nüfuz ettiğine dikkat çekti.

  Türk Konseyi'ne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı, "Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY var. Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi diye bir yapı da var. Hepsi uzun süredir çalışıyor." diye konuştu.

  Söz konusu kuruluşların kendi planları ve etkinliklerinin olduğunu belirten Sergey Lavrov, bunun kültürel, dilbilimsel ve eğitimsel gelenekler yoluyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

  TÜRK KONSEYİ ÜLKELERİ

  Konsey'e üye ülkeler arasında Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan bulunuyor. Macaristan ise gözlemci ülke statüsünde yer alıyor.

  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #2

  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #3

  Sergey Lavrov: Türkiye, Büyük Turan ı kurmaya çalışmıyor #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir