Petrol
112.68
0.08%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.776
2.35%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Suriye Dışişleri Bakanlığından hadsiz tehdit

  Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Afrin'e yönelik olarak başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'nı 'işgal' olarak değerlendirdi, karşılık vereceklerini söyleyerek Türkiye'yi tehdit etti.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2018 - 13:35
  Suriye Dışişleri Bakanlığından hadsiz tehdit

  Suriye ile Türkiye arasındaki sınırda gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'na, Suriye hükümetinden yeni bir tehdit geldi.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "Türkiye'nin işgali, Suriye'nin egemenliğinin açıktan ihlalidir, Suriye'nin egemenliğine karşı bir saldırıdır." dedi.

  Suriye Dışişleri Bakanlığından hadsiz tehdit #1

  "HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİMİZ HAZIR"

  Suriye Dışişlieri Bakan yardımcısı Faysal Mekdad, başkent Şam'da, BBC'nin sorularını cevapladı. Zeytin Dalı Harekatı'nın bir işgal olduğunu belirten Mekdad,

  "Özellikle herhangi bir eylemden bahsetmeyeceğim ancak Suriye'nin kendini korumaya hakkı vardır. Tekrar tekrar söyledik, Türk rejiminin saldırılarına yanıt vermek için mümkün olan her aracı kullanacağız." dedi.

  Hava savunma sistemleri üzerinden Türkiye'ye tehditler savuran Mekdad, askeri veya diplomatik, her karşılığı vereceklerini belirtti.

  "RUSYA BİZİM ADIMIZA KARAR VEREMEZ"

  Mekdad, Afrin'de gerçekleştirilen operasyona Rusya'nın da olumlu tepkilerle yaklaşması ve askerlerini bölgeden çekerek destek vermesine ilişkin de yorumda bulundu.

  Bu konu Suriye'nin iç meselesidir diyen Dışişleri Bakan Yardımcısı, "Bilmiyorum. Rusların ne düşündüğünü biliyoruz. Rusya'nın Suriye adına hareket edebileceğini ya da Suriye'de şimdiye kadar savunduğu prensiplere karşı hareket edebileceğini düşünmüyorum. Dolayısıyla bu, Türkiye'nin Suriye egemenliğine karşı bir saldırganlığı ve Suriye'nin böylesi bir saldırıya karşı her tür cevabı vermeye hakkı var." sözleriyle Rusya'nın Suriye üzerinde söz sahibi olmayacağına işaret etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir