Petrol
100.67
-2.04%
Euro
17.558
0.52%
Dolar
17.2292
1.51%
Altın
962.42
-0.04%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
350.417
2.80%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Suudi Arabistan: ABD'nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, "ABD'nin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yayınladığı raporu kesin bir dille reddediyoruz" dedi.
  • AA
  • 27.02.2021 - 00:27
  • Güncelleme : 27.02.2021 - 09:45
  Suudi Arabistan: ABD'nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz

  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD'nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı.

  "ABD RAPORU, GERÇEKLERLE BAĞDAŞMIYOR"

  "Suudi Arabistan yönetimine yönelik hakaret içerikli asılsız sonuçların yer aldığı söz konusu raporun hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığı ve Suudi Arabistan hükümeti tarafından kesin bir dille reddedildiği" kaydedilen açıklamada, ABD raporunun gerçeklerle bağdaşmayan birtakım bilgi ve sonuçlar içerdiği ileri sürüldü.

  Suudi Arabistan: ABD nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz #1

  "KAŞIKÇI CİNAYETİNİ KINIYORUZ"

  Daha önce ülkedeki ilgili makamlarca çıkarılan kararlar doğrultusunda Suudi Arabistan'ın yasa ve değerlerine aykırı olan Kaşıkçı cinayetini kınadığı belirtilen açıklamada, söz konusu cinayetin, çalıştıkları kurumun kendilerine sağladığı yetkileri aştıkları gibi tüm sistemi de aşan bir grup tarafından işlendiği savunuldu.

  "ADALET İÇİN TÜM ADIMLARI ATTIK"

  Cinayeti işleyenlerin soruşturulması ve adalete teslim edilmesi için gerekli tüm adımların atıldığı aktarılan açıklamada, yargının faillerle ilgili nihai kararını verdiği ve bu kararın Kaşıkçı ailesi tarafından da memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

  Suudi Arabistan: ABD nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz #2

  "EGEMENLİĞİMİZİ HEDEF ALIYOR, REDDEDİYORUZ"

  "Bu korkunç cinayet Suudi Arabistan tarafından kınanmış ve yenilerinin tekrarlanmaması için yöneticilerce gerekli adımlar atılmış olmasına rağmen gerekçesi olmayan ve yanlış sonuçlar içeren bu tür raporların yayınlanması üzücü bir durum." ifadelerine yer verilen açıklamada, "Suudi Arabistan'ın, egemenliğini, yönetimini ve bağımsız yargısını hedef alan her şeyi reddettiği" kaydedildi.

  "ABD İLE SARSILMAZ DOSTULUĞUMUZ VAR"

  Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ortaklığın güçlü ve sarsılmaz olduğuna işaret edilen açıklamada, bahsi geçen güçlü ilişkilerin 80 yıl boyunca karşılıklı saygı çerçevesinde devam ettiği ve aynı temel üzerine sürdürülmesinin temenni edildiği belirtildi.

  Suudi Arabistan: ABD nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz #3

  ABD, VELİAHT PRENS'İ SORUMLU TUTTU

  ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı "Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporunu" yayınladı.

  Başta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu belirtildi.

  ABD, Cemal Kaşıkçı raporunu yayınladı-haberi için tıklayın

  Suudi Arabistan: ABD nin Kaşıkçı raporunu reddediyoruz #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir