Euro
9.4365
-0.92%
Dolar
7.9294
-0.95%
Altın
460.49
-1.01%
Borsa
1.333
0.92%
10ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 10 C
  Suudi Arabistan Devlet Bakanı Cubeyr: Alman silahlarına ihtiyacımız yok

  Suudi Arabistan Devlet Bakanı Cubeyr: Alman silahlarına ihtiyacımız yok

  Ülkenin Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Alman Haber Ajansına (DPA), yaptığı açıklamada, Alman silahlarına ihtiyaçlarının olmadığını belirtti.
  • AA
  • 16.11.2020 - 00:47
  • Güncelleme : 16.11.2020 - 09:02

  Suudi Arabistan'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Alman Haber Ajansı'na (DPA) açıklamalarda bulundu.

  Cubeyr, DPA'ya yaptığı açıklamada, Almanya'nın ülkesine yönelik uyguladığı silah ihracat yasağını "yanlış" ve "mantıksız" olarak nitelendirdi.

  "ALMAN SİLAHLARINA İHTİYACIMIZ YOK"

  Suudi-Arabistan'ın silahları bir dizi başka ülkeden alabileceğini ifade eden Adil el-Cubeyr, "Alman silahlarına ihtiyacımız yok." şeklinde konuştu.

  Cubeyr, Almanya'nın bu yöndeki kararına saygı duyduklarını belirterek, "Belirli bir ülke silah satmamayı tercih ediyorsa, bu o ülkenin kararıdır." değerlendirmesinde bulundu.

  Suudi Arabistan Devlet Bakanı Cubeyr: Alman silahlarına ihtiyacımız yok #1

  CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ SEBEBİYLE ALMANYA, SUUDİ ARABİSTAN'A SİLAH İHRACATINI ASKIYA ALMIŞTI

  Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Kasım 2018'de Suudi Arabistan'a silah ihracatını askıya alan Alman hükümeti, bu kararı en son 31 Mart'tan 31 Aralık 2020'ye uzatmıştı.

  Öte yandan, iktidardaki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında yapılan koalisyon protokolünde, "Yemen'deki savaşta taraf olanlara silah satışı yapılamaz." maddesi yer alıyor.

  Alman hükümeti, Suudi Arabistan'a uygulanan silah ihracat yasağının 31 Aralık'tan sonra devam edip etmeyeceğine önümüzdeki haftalarda karar vermesi bekleniyor.

  Suudi Arabistan Devlet Bakanı Cubeyr: Alman silahlarına ihtiyacımız yok #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir