Suudi Arabistan'da hacı adayları arasında koronavirüs vakası tespit edilmedi
İHA

Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’de bulunan hacı adayları, Terviye gününü geçirmek için Mina’ya geldi.

Kabe'ye gelen hacı adayları dün ve bugün ilk tavaflarını yaptıktan sonra Mekke’ye yaklaşık beş kilometre uzaklıktaki Mina'ya ulaştı.

KORONAVİRÜS VAKASI TESPİT EDİLMEDİ

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hac ibadeti için kutsal topraklarda bulunan hacı adayları arasında şuana kadar koronavirüs vakasının tespit edilmediği bildirildi.

Bakanlık, hacıları sağlıklı bir şekilde korumak için son derece verimli prosedürlere ve önlemlere sahip olduklarını vurgularken, koronavirüs izleme ve takip prosedürlerinin Hac ibadeti sonuna kadar devam edeceğini açıkladı.

HAC İBADETİ 60 BİN KİŞİYLE SINIRLANDIRDI

Öte yandan 2019’da 2.5 milyon Müslüman hac organizasyonuna katılırken, bu sene koronavirüs pandemisi nedeniyle hac ibadeti yalnızca 60 bin kişiyle sınırlandırıldı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, yurt dışından hacı adayı kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Kronik hastalığı bulunmayan, 18-65 yaş aralığında ve aşı yaptırmış olanlar ile son 5 sene içinde hac ibadeti gerçekleştirmemiş olanların başvuru yapabileceği bildirilmişti.

Hacı adayları arasında Covid-19 vakası tespit edilmedi -1

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)