Euro
10.0629
-0.73%
Dolar
8.4554
-1.09%
Altın
497.98
0.24%
Borsa
1.392
2.27%
Bitcoin
337.343
-1.04%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Tepkiler üzerine BMGK'dan açık oturumda Arakan gündemi

  Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını kapalı oturumlarda görüştüğü için eleştirilen BMGK, 28 Eylül'de açık oturum düzenleyecek.
  • AA
  • 26.09.2017 - 05:31
  Tepkiler üzerine BMGK'dan açık oturumda Arakan gündemi

  İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft'ın Myanmar'daki şiddet olaylarını ve Arakanlı Müslümanların durumunu görüşmek üzere BMGK'dan tekrar toplanmasını talep ettiklerini açıklamasının ardından konsey üyesi 6 ülkenin daha talebiyle toplantı kararı alındı.

  Tepkiler üzerine BMGK dan açık oturumda Arakan gündemi #1

  BU KEZ AÇIK OTURUMDA GÖRÜŞECEK

  BMGK, Arakan'daki şiddet olaylarını bu kez açık oturumda görüşecek. Toplantıda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de BMGK üyesi ülkeleri Arakan'daki durum hakkında bilgilendirecek.

  SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

  Konsey, daha önce de Arakan gündemiyle iki kez toplanmış ancak kapalı kapılar arkasında gerçekleşen oturumlar uluslararası sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olmuştu.

  Tepkiler üzerine BMGK dan açık oturumda Arakan gündemi #2

  İnsan Hakları İzleme Örgütü, BMGK'nın Myanmar'daki şiddet olaylarını kapalı kapılar arkasında görüşmesinin "işe yaramadığı" ve Myanmarlı yetkililere ve güvenlik güçlerine "işlerini yapması konusunda yeşil ışık yaktığı" eleştirisinde bulunmuştu.

  İNSAN TACİRLERİNİN KURBANI OLABİLİRLER

  BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanların sayısının 436 bine ulaştığını açıklamış, korumasız Arakanlı Müslümanların insan tacirlerinin kurbanı olabileceği yönünde uyarı yapmıştı.

  Tepkiler üzerine BMGK dan açık oturumda Arakan gündemi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir