Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
478.459
1.02%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Türkiye Ukrayna'nın Kharkov şehrinde konsolosluk açtı

  Türkiye, Ukrayna'nın doğusundaki Kharkov şehrinde fahri konsolosluk açtı.
  • 05.09.2014 - 10:18
  Türkiye Ukrayna'nın Kharkov şehrinde konsolosluk açtı

  Türkiye Ukrayna nın Kharkov şehrinde konsolosluk açtı #1

  Ukrayna'nın doğusunda bulunan Kharkov şehrindeki  konsolosluğun açılışına; Türkiye'nin Kiev Büyükelçisi Can Yönet Tezel, Türkiye'nin Kharkov Fahri Başkonsolosu Vladimir Beliy, Kharkov Valisi Igor Baluta ile yerel yöneticiler, üniversite rektörleri, işadamları ve basın mensupları katıldı.

  TÜRK VATANDAŞLARINA HİZMET EDECEK

  Ukrayna'nın doğusundaki Kharkov şehrinin merkezinde yer alan Puşkinskaya'daki konsolosluk, Kiev Büyükelçiliğinin desteğiyle bölgedeki Türk vatandaşlarına hizmet verecek.

  UKRAYNA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMEK ADINA ÖNEMLİ

  Kiev Büyükelçisi Can Yönet Tezel, yaptığı açıklamada, fahri Konsolosluğun kendi bölgesinde, öncelikle vatandaşlara, işadamlarına yardımcı olmak, karşılaştıkları sıkıntılar olursa aşmaya yardımcı olmak ve özellikle Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek için önemli olduğunu ifade etti. Tezel, tam bir "diplomatik temsilcilik" olmamakla birlikte, bir takım görevleri ve sorumlulukları olan konsolosluğun kurulma amacını "girişimlerin geliştirilmesi" olarak değerlendirdi.

  "UKRAYNA MÜTHİŞ POTANSİYELİ VE ÇOK ÖENMLİ İNSAN KAYNAKLARI OLAN BİR ÜLKE"

  Tezel, "Ukrayna bizim hem dostumuz hem de stratejik ortağımız. Bu yüzden Ukrayna'nın şu anda içinde bulunduğu sıkıntılı dönemde sorunlarını aşmasını canı gönülden istiyoruz. Bu aynı zamanda bizim çıkarlarımızla örtüşüyor. Ukrayna müthiş potansiyeli ve çok önemli insan kaynakları olan bir ülke. Doğru vizyonla, doğru yönetimle günümüzde karşılaştığı bu sorunları aşacağına inanıyoruz" diye konuştu.

  "GÜÇLÜ BİR UKRAYNA'YA İHTİYACIMIZ VAR"

  Büyükelçi Tezel, bölgenin Türkiye'de daha iyi tanınmasına, Türkiye'nin de bu bölgede daha iyi tanınmasına yardımcı olacak yeni başkonsolosluğun, büyükelçilik desteğiyle Türkiye'nin bölgede, Kharkov'un da Türkiye'de yükseltileceğini belirtti. "Güçlü bir Ukrayna'ya ihtiyacımız var" diyen Tezel, şunları söyledi;

  "DESTEK VERECEK"

  "Bağımsız, birlik içinde yaşayan, toprak bütünlüğünü koruyan bir Ukrayna'ya ihtiyacımız var. Ukrayna halkı ve yönetimi bunu meşru yollardan demokratik yöntemlerle başaracak kaynaklara ve birikime sahip ve biz de bunu destekleyeceğiz. Sayın Beliy'nin yönetiminde, fahri konsolosluğumuz da bizim genel stratejimize kendi çerçevesinde destek verecek. İlgilerine çok teşekkür ederiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir