Euro
10.1116
0.52%
Dolar
8.5831
0.67%
Altın
486.32
1.21%
Borsa
1.421
0.24%
Bitcoin
408.712
0.59%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C
  Diyarbakır'daki öğrencinin, öğretmeninin şifresini kullandığı ortaya çıktı

  Diyarbakır'daki öğrencinin, öğretmeninin şifresini kullandığı ortaya çıktı

  Karne notlarını değiştirip, devamsızlık yaptığı günleri silen Diyarbakırlı öğrencinin; sistemi hacklemediği, öğretmeninin şifresiyle sisteme girdiği tespit edildi.
  • DHA
  • 19.01.2019 - 14:19

  Diyarbakır Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi S.Ş.M., Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne girip, karne notlarını 20'şer puan yükseltip, okulda devamsızlık yaptığı 59 olan gün sayısını da 9'a indirdi.

  VERİ TABANI İNCELENDİ

  Okul yönetimi, notların değiştiğini fark etmesiyle Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sistemde hata olabileceği yönünde bilgi verdi. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME), e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nin veri tabanı üzerinde inceleme yaptı.

  Ancak herhangi bir soruna rastlamadı. Öğrencinin karne notları ve devamsızlıkları, öğretmenlerin kayıtlarına göre düzeltildi.

  Diyarbakır daki öğrencinin, öğretmeninin şifresini kullandığı ortaya çıktı #1

  2'NCİ KEZ DEĞİŞTİRDİ

  S.Ş.M.'nin notları ile devamsızlık gün sayısının bir kez daha değişmesi üzerine, okul yönetimi polise bilgi verdi. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, öğrencinin verilerinin değiştirildiği bilgisayarın IP adresine ulaştı.

  ÖĞRETMENİNİN ŞİFRESİYLE SİSTEME GİRDİ

  Sistemdeki verileri değiştiren kişinin, notları ve devamsızlık günleri değiştirilen öğrenci S.Ş.M. olduğu belirlendi. Polis, öğrenci S.Ş.M.'yi dün evinde gözaltına aldı.

  Yapılan araştırma sonunda öğrencinin, öğretmenine ait kişisel şifreyle e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'ne girdiği ve notları ile devamsızlık günlerinde değişiklik yaptığı ortaya çıktı. İfadesi alınan S.Ş.M. serbest bırakıldı.

  Karne notlarını değiştiren öğrenciye gözaltı haberi
  Diyarbakır daki öğrencinin, öğretmeninin şifresini kullandığı ortaya çıktı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir