Euro
9.3889
-0.98%
Dolar
7.8834
-0.87%
Altın
459.58
-0.52%
Borsa
1.331
0.41%
Bitcoin
138.790
-9.92%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  KPSS adaylarına 2012 Mayıs-Haziran ayı önemli olayları - 2

  KPSS adayları için büyük katkı sağlayacak, 2012 yılına ait önemli olaylar derlendi. Mayıs ve Haziran ayı bugün yayında..
  • 20.12.2012 - 16:18
  KPSS adaylarına 2012 Mayıs-Haziran ayı önemli olayları - 2

  KPSS adaylarına 2012 Mayıs-Haziran ayı önemli olayları - 2 #1

  15 Haziran

  - Anayasa Mahkemesi, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun geçici 1. maddesindeki, 31 Mayıs 2007 tarihli 5678 sayılı Anayasa Değişikliği Kanunu'nun yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen Cumhurbaşkanlarının, iki defa seçilememelerine ilişkin düzenlemeyi oy birliğiyle iptal etti. Yüksek Mahkeme, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresini 7 yıl olarak belirleyen yasa hükmünün iptal istemini ise oy çokluğuyla reddetti.

  - Şanlıurfa cezaevinde yangın 13 ölü

  16 Haziran

  - Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nin adli suçlardan tutuklu ve hükümlülerin bulunduğu ''C Blok 15 numaralı koğuşu''nda gece çıkan yangında, koğuşta kalan 18 kişiden 13'ü hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Başbakan Erdoğan, olaya ilişkin bilgilerin, teftişin ardından elde edileceğini belirterek, yangından sağ kurtulan bir kişinin, ''Arkadaşlar arasında kavga çıktı. Kavgayı müteakiben koğuşu ateşe verdiler'' dediğini bildirdi.

  18 Haziran

  - Şanlıurfa Cezaevi'nde yeniden yangın çıktı. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, yangında polis, asker, infaz koruma memuru, mahkum ve tutuklu 42 kişinin yaralandığını ya da dumandan etkilendiğini bildirdi. Bunun üzerine cezaevinde kalan 42 çocuk hükümlü ve tutuklu Aliağa Cezaevi İnfaz Kurumu Kampüsü'ne nakledildi. Yangınla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı.

  - Tadilat ve bakım sebebiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 2 şerit gece yarısından itibaren, Haliç Köprüsü yan yolu ise 05.00'ten itibaren trafiğe kapatıldı. Avrupa'dan Anadolu yakasına geçişte köprünün 2 şeridi kademeli olarak kapatıldı. Haliç Köprüsü'nde ise 05.00'te başlayan çalışma nedeniyle Edirnekapı-Okmeydanı istikametinde yan yol kontrollü olarak trafiğe kapatıldı. Eylül ayına kadar sürecek çalışmalar İstanbullulara trafikte zor anlar yaşattı.

  19 Haziran

  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meksika'nın Los Cabos kentindeki G-20 zirvesinde, ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Görüşmede ağırlıklı olarak Suriye'deki gelişmeler ele alındı, ayrıca bu ülkede durumun her gün kötüye gitmesinden duyulan endişe dile getirildi ve krizin çözümü için uluslararası camianın üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine işaret edildi.

  - Hakkari Yüksekova Yeşiltaş Karakolu'na teröristlerce yapılan saldırı sonucu çıkan çatışmada 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı.

  20 Haziran

  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu'nun 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporunun açıklanmasının ardından randevu talep eden Özal'ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal'ı Tarabya Köşkü'nde kabul etti.

  21 Haziran

  - Birleşmiş Milletler'in düzenlediği Rio 20 Zirvesi için Brezilya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açılması konusunda mutabakata varıldı.

  - Başbakan Erdoğan, Rio'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''BDP'de bazı isimlere yönelik tasfiye hissediyorum'' dedi. Erdoğan, ''Leyla Zana'nın bizimle görüşme isteği var. Terör örgütü elebaşısı bazı isimlerin üzerini çiziyor. Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik ikinci defa aday yapılmadı. Ahmet Türk olayı malum. Halbuki bunlar ağırlığı olan isimlerdi'' diye konuştu.

  - ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, bu örgüte üye oldukları ve kara para akladıkları'' iddiasıyla 218 sanığın yargılandığı davada, iş adamı Erol Eşrefoğlu (Evcil) 15 yıl, Hüseyin Kayapalı ise 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  - Suriye Türk uçağını düşürdü

  22 Haziran

  - Türk askeri uçağı düşürüldü. Genelkurmay Başkanlığı, Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalkan bir askeri uçakla Hatay'ın güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz temasının kesildiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan'ın Ankara'ya dönüşünün ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nda güvenlik zirvesi yapıldı. Toplantıya dair yazılı açıklamada, ''Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır. Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından, nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır'' denildi.

  Uçağın pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'u arama çalışmaları başlatıldı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Böyle bir şeyin üzerinin örtülmesi mümkün değil, ne gerekiyorsa şüphesiz ki yapılacaktır'' dedi. Gül, Suriye ile telefon temasları yapıldığını ifade ederek, ''Biz, güvenlik olmadığı için Suriye'den temsilcilerimizi çektik. Bu, temasın hiç olmadığı anlamına gelmez'' dedi.

  - Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında aralarında eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de bulunduğu 4 kişi ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılanlardan emekli Tümgeneral Kenan Deniz tutuklandı, emekli Tümgeneral Prof. Dr. Sedat Arıtürk ise serbest bırakıldı.

  - Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 12 Eylül davası kapsamında talep edilen 86 belgenin fotokopisini, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

  24 Haziran

  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye tarafından askeri uçağın düşürülmesi konusunda bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin genel başkanlarıyla Başbakanlık Resmi Konutu'nda ayrı ayrı görüştü.

  25 Haziran

  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten'le Tarabya Köşkü'nde görüştü.

  - Başbakan Yardımcısı Arınç, ''Suriye tarafı uçağımızın Suriye ulusal hava sahası içinde vurulduğu yönünde kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik çabalar sergilemektedir'' dedi.

  Arınç, kurtarma çalışmaları kapsamında en yakın üstlerden dört helikopterin, biri üzerinde helikopter bulunduran üç geminin olay mahalline gönderildiğini, yardım içi bölgeye giden bir Casa uçağına da ateş açıldığını, Dışişleri Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın Suriye yetkililerini araması üzerine tacizin kesildiğini duyurdu.

  Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, Arap ve yabancı basında yer alan haberlerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Türk uçağının uluslararası hava sahasında vurulduğuna dair açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

  - Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, KCK soruşturması kapsamında KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de bulunduğu konfederasyon ve bağlı sendikaların 58 yöneticisi hakkında gözaltı kararı çıkarttı. Çeşitli kentlerde gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen zanlılardan Lami Özgen savcılıkça serbest bırakılırken, 28 KESK yöneticisi nöbetçi mahkemece tutuklandı.

  - Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz tutuklanarak, Sincan cezaevine gönderildi.

  - Adalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler tarafından iki ödüle birden layık görüldü. BM Genel Kurulu'nda düzenlenen törende Adalet Bakanlığı, 2012 BM Kamu Hizmetleri Ödülü'nde kamu hizmetlerinde yolsuzlukla mücadele kategorisinde ''Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) SMS Bilgi Sistemi'' ile birincilik, devlet yönetiminde bilgi yönetimini ilerletme kategorisinde ise ''UYAP Bilişim Sistemi Bilgi Yönetimi Modülü'' ile ikincilik ödülünü aldı.

  - TSK'nın angajman kuralları değişti

  26 Haziran

  - Ankara'nın talebiyle Suriye'nin silahsız Türk askeri uçağını düşürmesine verilecek cevabı belirlemek için toplanan NATO üyeleri, Türkiye ile tam dayanışma içinde oldukları mesajını verdi. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'in başkanlığında 2 saate yakın toplantı yapan 28 ittifak üyesinin daimi temsilcisinin onayladığı ortak açıklamada Suriye şiddetle kınandı.

  Erdoğan, ''NATO'nun tavrından doğrusu memnunuz. 28 ittifak üyesi, Suriye'yi şiddetle kınamışlardır ve saldırının kabul edilemeyeceği vurgulanmıştır. NATO'nun bu noktada ayrılmaz bir bütün olarak süreci değerlendireceğini ve takip edeceğini de ortaya koymuşlardır'' dedi.

  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, ''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin angajman kuralları, artık bu yeni aşamaya göre değiştirilmiştir. Suriye'den Türkiye sınırına güvenlik riski ve tehlikesi oluşturacak şekilde yaklaşan her askeri unsur bir tehdit olarak değerlendirilecek, askeri hedef olarak muamele görecektir'' dedi.

  - Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi hükümetlerarası anlaşması Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahitliğinde Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde imzalandı. Erdoğan, TANAP ile hedeflenenin 50 milyar metreküp doğalgaz olduğunu belirterek, ''Bugün 6 milyar metreküp ama daha sonra buradan 10 milyar metreküp doğalgaz alabileceğiz. Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz dedi. Sıkıntı yok'' dedi.

  - Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce, aralarında asker, polis ve emekli MİT görevlilerinin de bulunduğu 17'si tutuklu 72 şüpheli hakkında ''suç örgütü kurma ve yönetme'', ''kumar oynatma'' ve ''nitelikli yağma'' gibi suçlardan çeşitli ceza istemleriyle hazırlanan iddianame, Özel Yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

  - Depremde yıkılan Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda, jandarmanın rutin kontrolü sırasında Antalya'da yakalandı.

  27 Haziran

  - Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı.

  - ASELSAN tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk milli hava savunma sistemi olan Kaideye Monteli Stinger (KMS) teslimatları tamamlandı. Son beş KMS, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne törenle teslim edildi.

  28 Haziran

  - Milli Güvenlik Kurulu toplandı. Toplantıda, test ve eğitim görevi icra eden silahsız Türk uçağının Suriye tarafından vurulması ele alındı ve Türkiye'nin bu saldırgan eylem karşısında uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tutarak kararlılıkla hareket edeceği vurgulandı.

  - Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin düşürdüğü askeri uçakla ilgili arama ve kurtarma çalışmalarında pilotlara ait bazı malzemelerle uçağın bazı parçalarının bulunduğunu bildirdi.

  - Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararı vermesinin ardından, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun ve eski Başkan Zahid Akman'ın da bulunduğu 5'i eski 8 üst kurul üyesinin ''görevi kötüye kullanmak'' suçlamasından yargılanmasına Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

  - ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, mevcut rahatsızlığının ceza ehliyetini etkileyip etkilemediğinin tespiti için 3 haftayı geçmeyecek şekilde Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda gözlem altında tutulmasına karar verildi.

  29 Haziran

  - Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 Eylül davası sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın üniversite hastanelerine sevk edilmesine ve gerektiğinde doktor ve sağlık ekipmanı ile mahkemeye gelerek ifade vermeleri durumunda sağlıkları yönünden hayati tehlike ile sonuçlanacak bir durumun oluşup oluşmayacağı konusunda rapor alınmasına karar verdi.
  Adli Tıp Kurumu, Evren ve Şahinkaya'nın kronik hastalıkları ve yaşları nedeniyle, uzun süre efor gerektiren durumlar ve stresli ortamlarda, kardiyak-nörolojik hastalıklarının tetiklenerek, hayati tehlike yaratabileceğini bildirdi.

  - Erdoğan-Zana görüşmesi

  30 Haziran

  - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'yı kabul etti. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmeye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. Görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü. Erdoğan, görüşmeye ilişkin, ''Gayet iyi geçti. Gayet verimli olduğuna inanıyorum'' dedi.

  Zana, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine dair 1 Temmuz'da TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Zana, barışın gelmesine olumlu bir etki yapacağına inandığını belirterek, görüşmede, Abdullah Öcalan'ın ev hapsine alınabileceğini, Oslo görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğini dile getirdiğini söyledi.

  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Letonya ve Litvanya'ya yapacağı ziyaretleri kulağındaki rahatsızlık nedeniyle ertelendi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir