Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim açıklaması! İlköğretim, lise, üniversite...

Eylül ayında yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte okullarda vaka artışı yaşandı. Bu durum milyonlarca öğrenci ve velisinin kafasında birtakım soru işaretlerine yol açtı.

Yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceği merak konusu olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların kapanıp kapanmayacağı ile ilgili sorulara net bir dille yanıt verdi.

Peki okullar kapanacak mı, yüz yüze eğitim bitecek mi? Üniversiteler kapanacak mı? İşte Bakan Koca'nın açıklaması...

"TEDİRGİN OLABİLECEK BİR DURUM YOK"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Okulların 3 hafta açık kalmasıyla 0-17 yaş arasındaki vaka sayısının 1 kat daha arttığını belirten Bakan Koca, ''Yani ortalama aktif vakamız 400 bin civarında, 400 bin diyelim. 4'te 1'i 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25'i. Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı ama bu vaka sayılarındaki artış, hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı. Tedirgin olunacak bir durum yok. Bu vaka artışı hastane yükünün artışına sebep olmuyor veya yoğun bakım ve entübe sayılarını değiştirmedi. Yakın takip ediyoruz. Bu 3 haftalık sonuç. Önümüzdeki dönemde bir değişiklik olursa zaten söylemiş olacağız. Bu anlamda tedirgin olunabilecek bir durumun olmadığını, okulları bu yıl her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim. En son kapanan değil asla kapanmayan. Bilim Kurulu olarak Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenerek okulların açık kalmasını, sadece Milli Eğitim değil üniversiteler için de bunu düşünüyoruz.'' diye konuştu.

Son dakika: Bakan Koca'dan yüz yüze eğitim açıklaması! İlköğretim, lise, üniversite...

''OKULLAR, ASLA KAPANMAYACAK KURUMLAR OLACAK''

Sorulan bir soru üzerine okulları kapatmayacaklarını belirten Bakan Koca, ''Yeni dönemde kişisel tedbirlerin devreye girdiği, kişisel güvenlik çemberinin daha çok önemsendiği ve aşılamayı ön planda hedeflediğimiz bir dönem olarak görüyoruz. Yeni dönemde kısıtlamaları gündemimize almak istemiyoruz. Okullar ve yükseköğrenim de dahil olmak üzere asla kapanmayacak olan kurumlar olacak.'' dedi.