Petrol
110.98
0.02%
Euro
17.2962
0.00%
Dolar
16.0973
0.13%
Altın
966.56
0.03%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
480.544
1.82%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme dönemi başladı. Buna göre genel yerleştirmede açıkta kalan adaylara yeni bir kapı aralandı.
  • Haber Merkezi
  • 15.09.2018 - 14:57
  • Güncelleme : 15.09.2018 - 15:12
  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli

  İstanbul Aydın Üniversitesi tanıtım ve rehberlikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sabahattin Kutlu, süreci iyi yönetmeleri adına aday öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM), yerleştiremediği yaklaşık 1 milyon öğrenci kendilerini bekleyen 290 bin kontenjan için tercih yapacaklar.

  SON TERCİHLER 20 EYLÜL'DE

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirmede boş kalan veya kayıt yapılmayan kontenjanlar için merkezi ek yerleştirme başvuruları alınmaya başlandı. Tercih işlemleri 20 Eylül Perşembe günü sona erecek.

  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli #1

  200 BİNDEN FAZLA BOŞ KONTENJAN VAR

  Merkezi yerleştirmeden sonra 200 binden fazla boş kalan kontenjan olduğunu belirten Sabahattin Kutlu, "Bu sene tüm Türkiye’de 128 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Bununla birlikte yerleşen ancak kayıt yaptırmayan 70 bin aday var. Dolayısıyla şunda üniversitelerde 200 binden fazla boş kontenjan var. ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda adaylar bu boş kontenjanları görebiliyorlar" dedi.

  KİMLER TERCİH YAPABİLİR

  Ek tercihten kimlerin yararlanacağını da söyleyen Kutlu, "Bu yıl üniversite sınavlarına girmiş, 150 ve 180 barajlarını aşmış, tercih yapmış ama yerleşmemiş ve ya hiç tercih yapmamış adaylar için şuan bu kontenjanlar hazır bekliyor. Ancak tercih yapmış, yerleşmiş ve kaydını yaptırmamış adaylar ek tercih hakkından yararlanamıyor. Özel yetenek sınavıyla yerleşmiş adaylar için bir istisna söz konusu. Onlar da ek tercih de bulunabilir. Bu özelliklere sahip adaylar ek tercih hakkını kullanabilirler" diye konuştu.

  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli #2

  "EK TERCİH BÜYÜK BİR FIRSAT"

  Tercih yapma hakkına sahip yaklaşık 800 bin adayın olduğuna değinen Sabahattin Kutlu, "Bunun yanı sıra 200 bin civarında da örgün kontenjan var. Bakıldığında mevcut adayların yüzde 25’i şu anda yerleşebilir durumda. Birçok aday şu an yeniden hazırlanmaya başladı. Birçok adayın da almış olduğu puan hedefleri için yeterli değil. Dolayısıyla yerleşemeyen adayların bir kısmı ek tercihte tercih haklarını kullanmayacaklardır. Bu durum tercih yapacaklar için büyük bir fırsat" şeklinde konuştu.

  PUANININ ÜSTÜNDE TERCİH YAPILAMAZ

  Ek yerleştirmede tercih yapmak için bir takım koşulların olduğunu ifade eden Sabahattin Kutlu, "Genel yerleştirmede yapıldığı gibi puanın üstünde bir tercih yapma durumu ek yerleştirme için geçerli değil. Adaylar aldıkları puanı ek kontenjan kılavuzu ile eşlemek durumundalar. Tercih yapabilmek için belirtilen taban puana adayın puanın yetmesi ya da yüksek olması veya seçilecek bölümün taban puanının oluşmamış olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli #3

  "BİRÇOK ADAY YANLIŞ TERCİH YAPTI"

  Sabahattin Kutlu, "Puanların ve boş kontenjanların doğru değerlendirilmesi durumunda ek yerleşmede yerleşme oranının oldukça yüksek olacağını düşünüyorum. Bunun dışında bu yıla özel bir durum var. Bu yıl uygulanan yeni puan sistemiyle birçok aday yanlış tercih yaptı. Birçok aday girebilecekleri üniversitelere maalesef giremediler. Şu an her şey açık, puanlar belli, adayların da puanları belli. Doğru destek alınıp, puanlar doğru değerlendirilirse, birçok aday ek tercih yoluyla üniversiteli olacak" dedi.

  "ADAYLARA YETEBİLECEK KADAR BOŞ KONTENJAN VAR"

  Hangi bölümlerde kontenjan açığının yüksek olduğunu da aktaran Sabahattin Kutlu, "Tıp, hukuk, PDR, mühendislikler, öğretmenlikler, sağlık bölümleri ve ön lisans programları olmak üzere birçok bölümde boş kontenjan var. Hepsinde 2 bin dolaylarında açık var. Adayların girebileceği ve onlara yetebilecek kadar boş kontenjan var. Adaylara tavsiyem; şansları şuan çok fazla yeter ki buna zaman ayırsınlar, kılavuzları dikkatle incelesinler ve gerekiyorsa destek alsınlar. Üniversitemiz ek tercihler için de tercih merkezi oluşturdu. Orada rehberlik uzmanlarımız ile bir yazılım yaptık. Adaylar merkezimizde tercihine ve puanlarına uygun tüm bölümleri süzebiliyor ve ek kontenjan kılavuzunun kendilerine sağladığı bütün imkânları görebiliyor. Gelip merkezimizden destek alsınlar ve bir yıl daha beklemesinler." ifadelerini kullandı.

  YKS ek yerleştirmede nelere dikkat edilmeli #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir