ensonhaber.com

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara'da bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde "Uluslararası Kariyer Günleri" kapsamında düzenlenen "Kariyer Planlamayı Yeniden Şekillendirme: Boşlukları Kapatma" başlıklı konferansta konuştu.

Üniversite diplomalarının teoride kıymetli olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Özvar, bu diplomaların her kapıyı açmayacağını belirtti.

Sözlerine devam eden Özvar, üniversite eğitiminin doğrudan bir meslek kazandırmayacağını da ifade ederek şu ifadeleri kullandı;

"Üniversite eğitimi meslek kazandırmaz"

Diploma evet kıymetlidir ama tek başına her kapıyı açabilecek bir anahtar değildir. Bir başka ifadeyle üniversite eğitimi bir diploma sağlar ama doğrudan bir meslek kazandırmaz. Bu gerçeğin bilincinde olarak hem veliler olarak hem öğrenciler olarak hareket etmek zorundayız.

"Yeni kazanımlar şart"

Hangi üniversitede ve hangi bölümde okursa okusun gençler kendilerini geliştirmekten ve yeni kazanımlar elde etmekten asla vazgeçmemelidir. Teoriye dayalı öğrenmelerin yanında kendilerini geleceğe hazırlayacak uygulamalara ve ders dışı kazanımlara önem vermelidir."