Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
322.214
-0.49%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  AB'den ABD'ye: Yaptırımlara karşı uzun bir listemiz olur

  AB'den ABD'ye: Yaptırımlara karşı uzun bir listemiz olur

  AB Komisyonu Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin tarifeleri hayata geçirmesi halinde, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre biz de uzun bir listeyi hızlıca hazırlayacaklarını belirtti.
  • AA
  • 15.11.2018 - 00:25
  • Güncelleme : 15.11.2018 - 00:25

  Malmström, Alman Die Zeit gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

  ABD'nin AB'den ithalat ettiği otomobillere gümrük tarifesi uygulaması durumunda buna karşılık vereceklerini belirten Malmström, ABD’nin söz konusu otomobillere uygulamayı planladığı tarifelerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu kaydetti.

  "BİZ DE UZUN BİR LİSTE YAPACAĞIZ"

  "Karşılık olarak Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre biz de uzun bir listeyi hızlıca hazırlayacağız" ifadesini kullanan Malmström, listede tarım ürünleri gibi diğer ürünlerin de olabileceğini bildirdi.

  ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamada, ithal otomobil ve parçalarına yüzde 25'e kadar gümrük vergisi getirebileceklerini belirtmişti. Trump’ın söz konusu tarifeleri uygulamasının en fazla Almanya’yı etkilemesi bekleniyor.

   

   

  - AB Komisyonu Başkanı Juncker, Trump ile görüşecek

   

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dün yaptığı açıklamada, AB'nin ABD ile bir ticaret savaşından kaçınmak için her seviyede görüşmeler yaptığını, bu ayın sonunda Arjantin'de yapılacak G20 Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Trump ile tekrar görüşeceğini bildirmişti.

  Beyaz Saray'da temmuz ayında bir araya gelen Trump ve Juncker, bir ticaret savaşından kaçınmak için bir dizi önlem üzerinde uzlaştıklarını açıklamıştı.
  Trump, AB ile ticari ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını belirterek, "AB'yle gümrükleri karşılıklı kaldırmak ve otomotiv sektörü dışındaki tüm ürünlere uygulanan sübvansiyonları sıfırlamak için çalışacağız." ifadesini kullanmıştı.

  Ticaret ihtilafları için müzakereler sürerken karşılıklı ek gümrük vergisi getirilmemesi konusunda anlaşan ABD ve AB, Dünya Ticaret Örgütü'nde, reforma gidilmesi için birlikte çalışacaklarına dair de karar almıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir