Euro
15.3502
0.87%
Dolar
13.5756
0.63%
Altın
781.12
0.87%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
710.847
-1.12%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Bankalar Birliği'nden çek ödeme destek kredisi

  Kredi paketinden KOBİ'ler, kurumsal ve ticari müşterilerin yararlanacağı bildirildi.
  • AA
  • 27.03.2020 - 10:18
  Bankalar Birliği'nden çek ödeme destek kredisi

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında ikinci bir destek paketi olarak "Ekonomik İstikrar Kalkanı" kredi desteği, hayata geçirildi.

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankacılık sektörünün, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşterilere iki kredi paketi uygulamaya aldığını bildirdi.

  İKİ PAKET DEVREDE

  TBB, "Çek Ödeme Destek Kredisi" ve "Kredi Desteği" hakkında yazılı açıklamada bulundu.

  Hazine destekli, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırılmaya devam edileceği bildirilen açıklamada, "Çek Ödeme Destek Kredisi" ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

  12 AY VADELİ

  Açıklamada, kredi desteğinin 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9,5 faizli olacağı bildirildi.

  Bankalar Birliği nden çek ödeme destek kredisi #1

  KREDİ DESTEĞİ

  Açıklamada, uygulamaya ek olarak bankaların, başta KOBİ'ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için "Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği"ne de başlayacağı vurgulandı.

  Kredi desteğini kullanacak firmaların, şubat ayı sonu itibarıyla kayıtlı çalışan sayılarında kredi vadesi boyunca azaltma yapmamaları ön koşulu bulunduğu kaydedilen açıklamada, teminat eksiği bulunan müşterilerin, krediye erişim imkanı için Hazine destekli KGF kefaletinin de sağlanabileceği ifade edildi.

  TALEPLER, 30 MART'TAN İTİBAREN ALINACAK

  Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabileceğinini altı çizilen açıklamada, uygulamaya katılacak olan bankaların, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurup, 30 Mart 2020'den itibaren talep kabul etmeye başlayacakları kaydedildi.

  Çek Ödeme Destek Kredisi kapsamında KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları şöyle:

  Yıllık ciro (TL) Azami kredi tutarı (TL)
  0-25 milyon: 1 milyon
  25-125 milyon: 5 milyon
  125 milyon üzeri: 10 milyon

  Kredi desteği kapsamında KOBİ ve KOBİ dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları şöyle:

  Yıllık Ciro (TL) Azami kredi tutarı (TL)
  0-25 milyon: 5 milyon
  25-125 milyon: 25 milyon
  125 milyon üzeri: 50 milyon

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir