Petrol
96.44
0.00%
Euro
18.2918
-0.03%
Dolar
17.9394
-0.06%
Altın
1.032
0.07%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
428.801
2.66%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 26 C

  Basit usulde vergilendirilen mükellefin beyanname dönemi başlıyor

  Taksici, terzi, berber, ayakkabı tamircisi gibi esnaf ve sanatkarı da ilgilendiren basit usulde vergilendirilen mükelleflerin, 2020 yılına ilişkin gelir vergisi beyannameleri 1 Mart'a kadar verilecek.
  • AA
  • 31.01.2021 - 12:01
  Basit usulde vergilendirilen mükellefin beyanname dönemi başlıyor

  Geliri sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşan mükellefler, 1 Şubat-1 Mart döneminde yıllık gelir vergisi beyannamelerini verecek.

  DEFTER-BEYAN SİSTEMİ ÜZERİNDEN

  Söz konusu mükellefler, beyannamelerini Defter-Beyan Sistemi üzerinden oluşturabilecek.

  2 EŞİT TAKSİTTE ÖDENECEK

  2020 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek yıllık beyannameler üzerinden hesaplanan gelir vergisi 2 eşit taksitte ödenecek. Birinci taksit 1 Şubat-1 Mart döneminde verilecek. İkinci taksitin ise haziranda ödenmesi gerekiyor.

  ÖDEME NOKTALARI

  Söz konusu vergi, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden ödenebilecek.

  Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, basit usulde vergilendirilen mükellef sayısı 808 bin 571 olarak belirlenirken, bu mükelleflerin 46 bin 560'ı İstanbul'da yer alıyor. Taksici, terzi, berber, ayakkabı tamircisi ve minibüs işletmecisi gibi esnaf ve sanatkarlar, basit usulde vergilendiriliyor.

  Basit usulde vergilendirilen mükellefin beyanname dönemi başlıyor #1

  BASİT USULDE VERGİLENDİRİLEN MÜKELLEFLER DEFTER TUTMUYOR

  Basit usulde vergilendirilen mükelleflere bazı avantaj ve kolaylıklar da sağlanıyor. Bu kapsamda, söz konusu mükellefler defter tutmuyor, vergi tevkifatı yapmıyor ve muhtasar ile prim hizmet beyannamesi vermiyor. Bu mükellefler, geçici vergi beyannamesi vermiyor ve geçici vergi ödemiyor. Teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisna olduğundan bu mükelleflerce, katma değer vergisi beyannamesi de verilmiyor.

  2020 YILI İÇİN 13 BİN LİRA KAZANÇ İNDİRİMİ UYGULANACAK

  Ticari kazançlarına 2020 yılı için 13 bin lira kazanç indirimi yapılacak bu mükellefler, engellilik indiriminden de faydalanabiliyor.

  HİZMET ERBABI İÇİN DE BEYANNAME DÖNEMİ

  Öte yandan, diğer ücret geliri elde eden hizmet erbaplarının 2021 yılında ödeyeceği gelir vergisinin tarh ve tahakkuk işlemleri de 1 Şubat ile 1 Mart arasında yapılacak. Bu kapsamda, kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar, özel hizmetlerde görev yapan şoförler, özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri, gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar gibi hizmet erbabı yer alıyor.

  MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ İÇİN SON GÜN

  Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında da son başvuru günü yarın dolacak. Söz konusu yapılandırmaya ilişkin peşin ödeme ve ilk taksit ödeme süresi ise 1 Mart olarak belirlendi.

  Bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisi birinci taksit ödemesi için tanınan süre de yarın sona erecek.

  Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim-Kasım-Aralık 2020 dönemine ilişkin geri kazanım katılım payı beyannamesinin verilmesi ve ödemesinin de yarın gün sonuna kadar yapılması gerekiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir