Bitcoin'de ödül yarılanması sonrası fiyat hareketi sınırlı kaldı
AA

Regülasyonlar, spot Ethereum ETF ve emeklilik fonlarının portföylerinde Bitcoin'e yer ayırması, halving sonrasında kripto ekosisteminin gündemleri arasında bulunuyor.

Kripto dünyasının yakından takip ettiği "ödül yarılanması (halving)" sonrası istikrar ararken, kripto ekosisteminin sonraki gündemlerinin regülasyonlar, spot Ethereum ETF ve emeklilik fonlarının portföylerinde Bitcoin'e yer ayırması olacağı belirtiliyor.

Bitcoin ağında her 210 bin blokta bir ödül yarılanması gerçekleşiyor

En büyük birimi Bitcoin ağında her 210 bin blokta bir ödül yarılanması gerçekleşirken, ağda her bir blokun ortalama 10 dakikada doğrulanması nedeniyle halving, yaklaşık 4 yılda bir kez oluyor.

İlk defa Kasım 2012'de gerçekleşen sürecin ardından, o zamana kadar madencilere blok başı ödül olarak verilen 50 Bitcoin, 25'e düşmüştü. Temmuz 2016 ve Mayıs 2020'deki yarılanmalar sonrasında blok başı ödül 6,25 olarak güncellendi.

Madencilerin blok başına kazandığı ödül, 3,125 Bitcoin

Son olarak geçen hafta gerçekleşen ödül yarılanması sonrasında madencilerin blok başına kazandığı ödül, 3,125 Bitcoin oldu.

Arzın azalması dolayısıyla fiyatlarda yukarı çıkıyor

Bitcoin madenciliğinde her 4 yılda bir gerçekleşen ödül yarılanmasının, arzın azalması dolayısıyla fiyatlarda yukarı yönlü etki yapabileceği değerlendiriliyordu.

Son yarılanma sonrası fiyat hareketi sınırlı kaldı

Yarılanmanın gerçekleştiği 2016'da bir ay ve üç ay sonrasında Bitcoin fiyatı azalırken, kripto birimi, yarılanmadan altı ay sonra yüzde 50'ye ve dokuz ay sonra yüzde 100'e yakın değer kazanmıştı.

Bir önceki halving dönemi olan 2020'de de Bitcoin'in fiyatı bir ay sonra yüzde 13, üç ay sonra yüzde 36, altı ay sonra yüzde 89 ve dokuz ay sonra yüzde 458 artmıştı.

Beklentiler karşılanmadı

Daha önceki dönemlerde fiyatın genellikle yükselmesi nedeniyle bu ödül yarılanmasının da kripto para piyasasında fiyatlamalar üzerinde etkili olması bekleniyordu.

Kripto para biriminin fiyatındaki hareketlilik, ödül yarılanması sonrasında sınırlı kalırken, yarılanma Bitcoin arzını kısıtlaması açısından kripto topluluğu tarafından önemli görülüyordu.

Bitcoin, jeopolitik gerginliklerle düşmüştü

Analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, geçen ay 73 bin 750 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydeden Bitcoin, piyasadaki belirsizlikler ve jeopolitik gerilimlerle yön bulmakta zorlanmıştı.

Yarılanma öncesi Orta Doğu'da artan jeopolitik gerilimler Bitcoin'i yakından etkilerken, Bitcoin'in gerilimlerin artışına tüm varlıklardan önce ve aşağı yönlü yanıt vermesi dikkati çekti.

İran ile İsrail arasında artan gerginlik sonrasında Bitcoin'in fiyatı, 60 bin doların altına düşmüştü.

63 bin ila 66 bin dolar arasında

Bitcoin'in fiyatı, 2020'den bu yana gerçekleşen ilk halving sonrasında da 63 bin ila 66 bin dolar arasında hareket etti.

Bugün Bitcoin 62 bin 916 dolardan işlem görüyor.

Analistler, küresel ekonomik faktörler, politik istikrarsızlık, düzenleyici gelişmeler ve piyasa duyarlılığı gibi çeşitli gelişmelerin de kripto para fiyatlarında etkili olduğunu belirterek, her dönemin farklı şartları olduğunu vurguladı.

"Her yarılanma dönemi kendine has koşullara sahip"

Her yarılanma döneminin kendine has koşullara sahip olduğunu kaydeden analistler, geçmiş trendleri bir rehber olarak kullanırken, mevcut ekonomik ve jeopolitik koşulların göz önünde bulundurulması konusunda uyardı.

Analistler, kripto dünyasının artık istikrara ve yeniliklere odaklanacağını ifade ederek, kripto ekosisteminin sonraki gündemleri arasında regülasyonlar, spot Ethereum ETF, emeklilik fonlarının portföylerinde Bitcoin'e yer ayırması ve Hong Kong ile Singapur gibi ülkelerde yaşanacak spot Bitcoin ETF gelişmelerinin yer aldığını aktardı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)