ÇAYKUR'dan yaş çay alımında yeni kontenjan uygulaması
AA

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ikinci sürgün alımlarının 26 Haziran'da başladığı hatırlatıldı.

Verilen bilgilere göre, günlük yaş çay alım miktarı, kurum kapasitesinin üzerine çıktı.

Alımların devam ettiği vurgulanan açıklamada, günlük yaş çay alımlarının kurum kapasitesinin üzerine çıkması nedeniyle bugünden itibaren dekarda 50 kilogram uygulanacağını bildirildi.

"Alımlarımız dekar başına 50 kilogram üzerinden yapılacak"

ÇAYKUR'un yeni uygulaması ile ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Günlük yaş çay alım miktarımız kurum kapasitesinin üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle alımlarımız dekar başına 50 kilogram üzerinden yapılacak olup, kısa bir süre sonra tekrar serbest alımlara devam edilecektir. Çay alım sürecinde hiçbir üreticimizin mağdur olmasına izin vermeyeceğimizin ve yine hiçbir üreticimizin ekonomik anlamda zarar görmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

Üreticinin referans fiyatın altında çay satması istenmiyor

Hiçbir üreticinin belirlenen referans fiyatın altında çay satmasının istenmediği değerlendirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Çay hasadının üretim imkanları sebebiyle birkaç gün içinde bitirilemeyeceğini ve yaş çayın en sağlıklı bekleyeceği yerin bahçe olduğunu bilen üreticilerimizin, acele etmedikleri takdirde maddi ve manevi tüm hak ve hukuklarını rahatlıkla koruyabileceğimizi bilmelerini isteriz. Çaykur, üreticimizin her zaman yanındadır. Üreticilerimizin bütün çaylarını rahatlıkla alabileceğimizi taahhüt ediyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)