Ganos Dağı eteklerindeki ada çayı bölge halkına gelir sağlıyor
AA

Tekirdağ'daki Ganos Dağı eteklerinde yetiştirilen ada çayı, sadece yurt içi pazarlarda satılmakla kalmıyor, 7 ülkeye de ihraç ediliyor.

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ DESTEKLİYOR

Tekirdağ'da üreticiler, son yıllarda alternatif ürün olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün destekleriyle ada çayı üretimi yapıyor.

Gaziköy Mahallesi'ndeki çiftçiler, hasat vakti gelen ada çayını toplamak için sabahın ilk saatlerinden itibaren dağın yamaçlarında ve tarlalarda yoğun mesai yapıyor.

TOPLANAN ADA ÇAYI ÇUVALLARLA İZMİT'DEKİ FABRİKAYA GİDİYOR

Mahalle sakinlerince toplanan ada çayı, çuvallara doldurulduktan sonra İzmir'deki bir fabrikaya gönderiliyor.

Ganos Dağı'nda ada çayı hasadı

7 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Fabrikada çeşitli işlemlerden geçirilen çay; İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Norveç ve ABD'ye ihraç ediliyor.

Ganos Dağı'nda ada çayı hasadı

"DAĞIN ETEKLERİNDEN TOPLANAN ADA ÇAYI YOĞUN TALEP GÖRÜYOR"

Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitki üretiminin her yıl arttığını söyledi. Ada çayı için daha çok kıraç ve eğimli arazilerin tercih edilmesinden dolayı bölgedeki çiftçileri bu ürüne yönlendirdiklerini belirten Öcal, "İl Müdürlüğü olarak 'Ada Çayı Üretimini Geliştirme' projesi kapsamında eğitim verilen 41 çiftçiye 200 bin ada çayı fidesi verildi." dedi.

Ganos Dağı'nda ada çayı hasadı

FİDELER ÜCRETSİZ DAĞITILDI

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile yaptıkları protokolle yetiştirilen ada çayı fidelerini üreticilere bedelsiz dağıttıklarını anlatan Öcal, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar Tekirdağ genelinde 500 dekar suni, 500 dekar da doğal alanlar olmak üzere 1.000 dekar alanda ada çayı üretimi yapılıyor. Ganos Dağı eteklerinde doğal olarak toplanan ada çayları çok talep görüyor. Ada çayında üreticiler yılda iki hasat ile ortalama dekara 200-250 kilogram civarında kuru yaprak elde ediyor. Ürünlerin büyük çoğu da yurt dışına ihraç ediliyor."

Ganos Dağı'nda ada çayı hasadı

"TEMMUZDA AROMASINI ALANA KADAR TOPLAMAK YASAK"

Gaziköy Mahallesi Muhtarı Ali Altıntaş da "Mart ayında ada çayı toplamayı yasaklıyoruz. Temmuzda aromasını alana kadar toplamak yasak. Ürün o zaman daha kaliteli oluyor ve bu da daha iyi satış yapmamızı sağlıyor." diye konuştu.

Ganos Dağı'nda ada çayı hasadı

"TOPLAMAK ZOR"

Necdet Kara, bölgedeki ada çayının yüzde 100 organik olduğunu ifade ederek, "Ada çayı sağlığa çok faydalı bir ürün. Toplamak zor oluyor emek istiyor ama emeğimizin de karşılığını alıyoruz." şeklinde konuştu.

Ganos Dağı eteklerindeki ada çayı

"GÜNLÜK 2-3 ÇUVAL TOPLUYORUZ"

Seda Demircan da ada çayı toplayarak eğitim masraflarını karşıladığını dile getirerek, "Çayın durumuna göre günlük 3-4 çuval topluyoruz. Ben her yaz buraya geliyorum ve ada çayı toplayarak aileme destek oluyorum. Bu yaz da kardeşimin eğitim masraflarını karşılamak için ada çayı topluyorum." ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)