Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.267
-0.42%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı

  Banka kredisi çekti, ödeyemedi, icra işlemi tamamlanmadan maaşının 4'te birine el kondu. İtiraz etti. Önce banka haklı bulundu ama en sonunda kazanan o oldu. Kesilen maaşını geri aldı.
  • DHA
  • 25.06.2021 - 12:48
  • Güncelleme : 25.06.2021 - 14:16
  Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı

  Ankara'da, kamu kurumu çalışanı M.Ö., bankadan çektiği ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka da icra takibi başlatıp, yatan maaşından 4'te 1 oranında kesinti yaptı. M.Ö., Ankara Batı 1'inci Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, tüketici M.Ö.'yü haklı bularak, kesilen paranın iadesine karar verdi.

  Kamu kurumunda çalışan M.Ö., ihtiyaç kredisini ödeyemeyince banka tarafından icra takibi başlatıldı ve sözleşmeden doğan takas mahsup hakkı öne sürülerek, maaşından 4'te 1 oranında kesinti yapıldı.

  MAAŞI KESİLEN BORÇLU, TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ'NE BAŞVURDU

  M.Ö., avukatı Fırat Bilici aracılığıyla Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu. Dilekçede, icra takibinin sonucu beklenmeden maaşa el koyulmasının, hukuk devleti ilkelerini zedeleyici olduğu ve bankanın hakkını hukuki yollara başvurmadan zorla aldığı ileri sürüldü.

  Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı #1

  ÖNCE HEYET, BANKAYI HAKLI BULDU

  Tüketici Hakem Heyeti ise bankayı haklı bularak, itirazı reddetti.

  BORÇLU DAVA AÇTI

  Avukat Bilici, bunun üzerine 'İcra İflas Kanunu’nun ilgili maddeleri ve Yargıtay 11’inci Hukuk Dairesi’nin daha önce bu tür uyuşmazlıklara ilişkin kararlarına atıfta bulunarak, Ankara Batı 1’inci Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

  “BANKANIN, SÖZLEŞME İMZALARKEN MADDELERİ YETERİ KADAR ANLATMAMASI” GEREKÇE GÖSTERİLDİ

  Bilici, dava dilekçesinde, müvekkilinin onayı olmadan bankanın, maaşın 4'te 1'ine el koyduğuna dikkat çekti. Bankanın, sözleşme imzalarken müvekkiline maddeleri yeteri kadar anlatmadığı, kredi sözleşmesinin ilgili hükümlerinin bu nedenle iptal edilmesi gerektiği belirtildi. Mahkeme de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Hukuk Dairesi'nin benzer davada verdiği kararı örnek göstererek, davayı reddetti.

  Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı #2

  MAHKEME BANKAYI HAKLI BULDU

  Kararla bankanın ilgili sözleşmeden doğan takas mahsup hakkını kullanmasının yasal olduğuna hükmedildi.

  AVUKAT, KARARA İTİRAZ ETTİ

  Avukat Bilici, davanın reddedilmesi üzerine, 'Türk Borçlar Kanunu’nun takas hükümlerini düzenleyen ve 'alacaklının rızasıyla takas edilebilir alacaklar' başlıklı 143’üncü maddesi ile Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun kararlarını gerekçe göstererek, karara tekrar itiraz etti.

  Kredi borcuna karşı maaş kesintisine yargıdan iptal kararı #3

  AYNI MAHKEME BU KEZ TÜKETİCİYİ HAKLI BULDU

  Bu kez davayı kabul eden mahkeme, yargılama sonucunda, önceden imzalanan sözleşmeyle bankaya böyle bir yetkinin verilmesinin 'İcra İflas Kanunu'na aykırı olacağı ve hak arama yollarına güveni sarsacağı gerekçesiyle tüketiciyi haklı buldu.

  KESİLEN PARANIN İADESİNE KARAR VERİLDİ

  Mahkeme kararında, kesilen paranın iadesi ile Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verildi.

  “ÇOK MAĞDUR VAR”

  Konu ile ilgili bilgi veren avukat Bilici, icra yetkisinin sadece icra dairelerine ait olduğunu belirterek, "Bu şekilde birçok kişi mağdur ediliyor. Tüketici Hakem Heyeti düzgün bir inceleme yapmadan itirazımızı reddetti. Biz ret kararının iptali için mahkemeye gittik. Mahkeme, bazı Bölge Adliye Mahkemesi ve yerel mahkeme kararlarını örnek göstererek davayı kabul etmedi. Bunun üzerine biz Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2020’de bu konuda aldığı bir kararı mahkemeye sunarak, itiraz ettik. Mahkeme bu kez itirazımızı haklı bularak yeniden yargılama kararı verdi. Yargılama sonunda da haksız bir şekilde yapılan kesintinin iadesine karar verildi. Yerel mahkemenin verdiği kararlarla mağdur edilen tüketiciler, bu işin peşine düşerlerse haklarına kavuşurlar." dedi.


  Görüş Bildir