Euro
10.3153
0.06%
Dolar
8.7699
0.09%
Altın
493.46
0.52%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
389.579
2.52%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  Maduro'nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti

  Maduro'nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti

  Türkiye'ye gelen Venezuelalı heyet, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ham madde konusunda her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.
  • DHA
  • 17.01.2019 - 07:37

  Çorum'da bir holdinge ait altın rafinerisinde incelemelerde bulunan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Ekonomiden Sorumlu Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, ziyaret sonunda basın toplantısı düzenledi.

  "İLİŞKİLERİMİZİ EN ÜST SEVİYEYE TAŞIMAK İSTİYORUZ"

  Ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulunan Zaidan El Aissami Maddah, şüphesiz eşi ve benzeri olmayan bir resmi ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "Bugünkü gerçekleştirmiş olduğumuz ziyaret, uzun zamandır Tükiye Venezuela arasında geliştirmeye devam ettirmek olduğumuz programın bir parçası. İki halk ve iki hükümet arasındaki ilişkileri getirebildiğimiz en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Mümkün olan her alanda. Petrol, petro kimya, bu noktada bir anlaşma imzalıyoruz Türkiye ile Venezuela arasında. Venezuela'dan Türkiye’ye petrokok göndereceğiz. Aynı şekilde altın madencilik ve diğer tarım alanında işbirliği içerisinde olacağız. Bununla birlikte uzun yıllardır var olan klasik ticaretimiz son dönemde de artış içerisinde. En önemlisi tabii ki tüm bunları mümkün kılan iki ülke cumhurbaşkanı arasındaki sevgi, saygı ve dostluk ilişkisi." diye konuştu.

  Maduro nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti #1

  Venezuelalı heyeti altın rafinerisini ziyaret etti ViDEO

  KARDEŞLİK İLİŞKİSİ VURGUSU

  Türkiye'nin Venezuela'nın stratejik müttefikleri arasında yer aldığını söyleyen Maddah, "Geçtiğimiz 3 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkemize yaptığı ziyaretin ardından bizler de kendisine verdiğimiz sözü tutup, iki ülke arasında en yüksek iş birliği imkanı sunan sektörleri tek tek ziyaret etmeye başladık. Bugün buraya gelişimizin nedeni de madencilik sektörüyle alakalı bu tesisi yakından tanımaktı. Ziyaretimizde ticaret, tarım ve petrol ile alakalı da görüşmelerimiz olacak. Bugün Türkiye ile Venezuela arasındaki ilişkileri kategoriye sokarsak, kardeşlik ilişkisi hiç de yanlış olmayacaktır. Bu noktada Türk halkına olan hayranlığımızın bir kez daha altını çizerken, Sayın Erdoğan'a olan hayranlığımızı da bir kez daha ifade etmeyi borç biliriz." dedi.

  Maduro nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti #2

  "TÜRKİYE'NİN DENEYİMİNDEN ETKİLENDİK"

  2019 yılının Türkiye Venezuela ilişkilerinde en fazla verimliliğin yaşanacağı yıl olacağını söyleyen Maddah, "Bu noktada zaten Ocak'ın 16'sında olmamıza rağmen çok hızlı bir seyahat programı ile Türkiye'yi ilişkilerimize devam etmeye başladık. Temennimiz önümüzdeki aylarda da ilişkilerimizi en üst seviyeye çıkarmak. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro adına Türk halkına olan sevgimizi, saygımızı bir daha ifade etmek istiyorum. Her zaman Türk halkı ile dayanışma içerisinde olacağız. Türk firmaları tarafından üretilen bir çok ürün Venezuela halkı tarafından doğrudan kullanılmakta. Her geçen gün bunun sayısının biraz daha artmasını istiyoruz. Bu da buradaki çalışma ekibinin elinde. Bu noktada bu ziyaretin sonucunda madencilik konusunda Türkiye'nin sahip olduğu deneyimden son derece etkilenmiş olarak dönüyoruz." diye konuştu.

  Maduro nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti #3

  TÜRK HALKININ İHTİYAÇLARINA DESTEĞE HAZIRIZ

  Maddah, Türk halkının ihtiyaç duyduğu mineral ve metalinin Venezuela'da mevcut olduğunu ve her türlü desteğe hazır olduklarını belirterek, şunları söyledi:

  "Aslında bakarsanız Türkiye ile Venezuela bu sektörde yapacakları iş birliği ile mükemmel bir formül gibi karşımıza çıkıyor. Venezuela'nın çok önemli mineral yatakları var. Türkiye'nin de bu mineral yataklarını işleme noktasındaki tecrübelerini göz önüne alırsak ortaya mükemmel bir kombinasyon koyduğumuzu ifade etmekte fayda var. Türk halkının ne kadar mineral ve metale ihtiyacı varsa, istediğiniz ne varsa bunların hepsi Venezuela'da mevcut ve bunların hepsi Türk halkının kullanımı için emrine amade. Bizler sizlerle birlikte üretmeye hazırız. Unutmayın ki o topraklarda bir halk var ki Türk halkını seviyor, destekliyor ve Türk halkı ile her zaman kol kola olacak bir halk."

  Maduro nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti #4

  Maduro nun yardımcısı altın rafinerisini ziyaret etti #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir