Mahmutbey gişeleri kaldırılma çalışmaları sürüyor

trafik

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Mahmutbey ve Çamlıca gişelerine kurulacak Serbest Geçiş Sistemi'ne (SGS) ilişkin olarak Habertürk'e yaptığı açıklamada, sistemin yaz tatilinde takılacağını söyledi.

ÇALIŞMA İÇİN YAZ DÖNEMİ BEKLENİYOR

Turhan, çalışmaların trafiği daha da etkilememesi için yaz dönemini beklediklerini belirterek, “Serbest Geçiş Sistemi yollara takılırken köprü gibi olmuyor. Köprüde tek ücret alınıyor. Otoyollarda girişte ve çıkışta okutman lazım. Bu nedenle Mahmutbey'in gerisindeki tüm girişlere ve Mahmutbey'den yapılacak tüm çıkışlara da bu sistemi yapmamız lazım ki kullanılabilsin” dedi.

SGS TRAFİĞİ RAHATLATACAK

Turhan, ilk olarak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi'nin, trafiğin eskisine göre daha rahat ve hızlı akmasını sağladığını söyledi. Turhan, SGS sisteminden önce gişe alanlarında havuzlanmalar olduğunu aktarırken, “Havuzlanma hızla eriyor. Dur kalklar da engellenince yolun kapasitesi artıyor. Otomatik ve hızlı geçiş sistemi gişelerindeki ayrılma ve örülmeler trafikteki sürekli akımı etkiliyor ve yolun kapasitesini daraltıyordu. Yol ne kadar geniş olursa olsun sorun yaşanıyor ve yol tam kapasite ile kullanılmıyordu. Şimdi bu sorunlar kalktı” ifadesini kullandı.

SİSTEM EDİRNE'YE KADAR ULAŞACAK

Turhan, bundan sonra otoyolların giriş ve çıkışlarına da Serbest Geçiş Sistemi kuracaklarını aktarırken, “Köprüde tek ücret alınıyor, giriş ve çıkışı farklı değil. Ancak otoyolların giriş ve çıkışlarına da okuma için sistemi kurmamız lazım. Çünkü gittiği kilometreye göre ücret alınıyor. Mahmutbey'den çıkacak araç için Edirne'den bu sistemi yapmam lazım. Mahmutbey'in çıkışındaki yollara da yapacağız. Bunları da tek tek kuracağız” diye konuştu.

Mahmutbey gişeleri kaldırılma çalışmaları sürüyor

"SİSTEMİ İKİ AYDA KURARIZ"

Turhan, Mahmutbey ve Çamlıca gişelerinde neler yapacaklarını şöyle anlattı;

"Öncelikle baş üstü sistemi ve okuma sistemi yapılacak. İşletim teçhizatı kurulacak. İki ayda sistemi kurarız. Çelik konstrüksiyon kurulacak. Temellerini atıp, montesi yapılacak. Ardından teknik ve elektronik teçhizatı gelecek. Sonra da inşaat alanı kalkınca yol düz yolmuş gibi olacak."