Merkez Bankası faiz kararı yarın açıklanacak! Yüzde 35'e çıkması bekleniyor
ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yarın (26 Ekim 2023 Perşembe) saat 14.00'te politika faizini açıklayacak.

Merkez Bankası, yarın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında gerçekleştirdikten sonra, ekim ayı faiz kararını kamuoyuna yazılı olarak duyuracak.

Piyasalar, faizin yükselmesi beklentisini fiyatlıyor olsa da her ihtimale karşı merakla bekleyişini sürdürüyor.

Piyasalar için açıklanacak faiz kararı kadar, yayınlanacak karar metni de çok önemli.

TCMB, politika faizini 4 ayda 2.150 baz puan artırdı

Merkez Bankası, eylül ayında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30'a çekmişti. Böylece son 4 aydaki toplam faiz artışı 2.150 baz puanı buldu.

Politika faizinin yüzde 35'e yükselmesi beklentisi hakim

Merkez Bankası'nın faiz kararının ne olacağına dair yapılan anketlerin ortalaması yüzde 30 olan politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 35'e çıkması bekleniyor.

Reuters'in anketinde de dezenflasyonda kararlı olduğu mesajını veren TCMB'nin kademeli faiz artışlarına bu hafta devam etmesi, bir haftalık repo faizini 500 puan artışla yüzde 35'e yükseltmesi bekleniyor.

Reuters anketine katılan 20 ekonomistin tamamı yüzde 30 seviyesindeki politika faizinde artış beklerken, tahminler yüzde 32,5 ila yüzde 35 bandında yer aldı.

Dört ekonomist politika faizinde 250 baz puan, bir ekonomist 300 baz puan, 15 ekonomist 500 baz puan artış öngördü.

Faizin yıl sonunda yüzde 40'a gelmesi bekleniyor

Yurt içinde yapılan anketlerin yanı sıra yabancı ekonomistlerin de görüşü, faizin artacağı ve yıl sonunda ise yüzde 40'a yükseleceği doğrultusunda.

Enflasyon

Türkiye'nin ekonomi yönetimi, aylık bazda enflasyonun hız kaybetmeye başladığını ve bunun yanında dezenflayonist sürecin 2024 yılı Haziran ayında yaşanacağı belirtiyor.