Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.477
1.48%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı

  MKE silah fabrikası müdürü Mustafa Tanrıverdi, "devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlik" suçundan tutuklandı.
  • AA
  • 07.04.2016 - 20:02

  Makine Kimya Enstitüsü (MKE) Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü Mustafa Tanrıverdi, 22 milyon dolara malolan Milli Piyede Tüfeği MPT76’nın tüm çizim ve üretim planlarını 1 milyon 200 bin liraya, bir Amerikan firmasına satmaya çalışırken suçüstü yakalandı.

  MKE Silah Fabrikası Müdürü tutuklandı VİDEO

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #1

  TAMAMEN MİLLİ

  Mustafa Tanrıverdi'ye yönelik soruşturma, bir ihbar üzerine başladı. Aralık 2015'ten bu yana Kırıkkale Silah Fabrikası Müdürü olarak görev yapan Mustafa Tanrıverdi, bir Amerikan silah firmasıyla bağlantı kurarak AR-GE'si 22 milyon liraya malolan ve tamamen milli imkanlarla üretilen piyade tüfeği MPT 76'nın çizim, üretim ve mühendislik planlarını satmayı teklif etti.

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #2

  1 MİLYON 200 BİN LİRA İSTEDİ

  Zanlı, milli piyade tüfeğinin yanısıra MKE tarafından lisansı Amerika'dan alınarak revize edilen MP5 makineli tüfeğinin planları için bir milyon 200 bin lira istedi. Firmanın durumu polise bildirmesi ile teknik takip başladı.

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #3

  ÖZEL EKİP KURULDU

  Ankara Anayasal Suçlar Bürosu’ndan sorumlu Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen koordinasyonunda, Savcı Ali Alper Saylan tarafından büyük bir gizlilik içinde yürütülen operasyon için özel bir ekip kuruldu.

  Şüpheli, istihbarat tarafından dinlenirken, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şubesi dedektifleri de fiziki takiple zanlıyı adım adım takip etti. Pazarlıklar sonucu iki silahın projesi için bir milyon 200 bin liraya anlaşıldı.

  Ankara Söğütözü'nde bir lokantada buluşma kararı alındı. Zanlı gelmeden müşteriler dışarı çıkartılarak yerlerine organize polisleri yerleştirildi.

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #4

  SUÇÜSTÜ YAKALANDI

  Silah projelerini firma sahibine veren şüpheli, seri numaraları alınmış para çantasını alarak lokantadan ayrıldı. Tam bu sırada organize dedektifleri, Mustafa Tanrıverdi'ye suçüstü yaptı.

  Savcı Saylan'ın talimatıyla şüphelinin Makine Kimya Enstitüsü’ndeki makamı ile evinde arama yapıldı. Evde ele geçirilen bilgisayar ve dijital dökümanlara el konuldu.

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #5

  FOTOĞRAF: Mustafa Tanrıverdi

  CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

  Polis tarafından sorgulanan zanlı suçunu itiraf etti. Savcılığa sevkedilen zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Davutoğlu: Yerli silahlarda seri üretime geçilecek haberi

  MKE silah fabrikası müdürü tutuklandı #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir