Dolar
8.2616
0.0605%
Euro
9.7188
0.6378%
Altın
1879.76
0.1454%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
498.913
0.0808%
Bitcoin
111394.61
1.0465%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Erdoğan'ın dolar çağrısı 'domino etkisi yapar' endişesi

  ABD'yi, Türkiye'de yaşanan milli paraya sahip çıkma hareketinin diğer ülkeleri de etkileyerek bir domino etkisi yapacak endişesi sardı.
  • 08.12.2016 - 16:43
  Erdoğan'ın dolar çağrısı 'domino etkisi yapar' endişesi

  acasdvasCV

  Stratfor düşünce kuruluşu,Türkiye'nin yerel parayla ticaret hamlesinin başka ülkelerin de katılımıyla oluşturacağı bir dalga oluşturması halinde, yeni bir küresel sistem değişikliği yaşanacağını öngördüklerini söyledi.

  ERDOĞAN BAŞLATTI

  Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dolar'ın yükselişine karşı milli paraya dönüştürme çağrısı üzerine sivil halkın ve birçok tüzel kuruluşun ellerindeki dolarları Türk lirasına çevirmesinin Türk lirasını destek olacağı ancak ticari anlamalarda çok büyük etkisi olmayacağını iddia eden ABD'li istihbarat örgütü Stratfor, diğer ülkelerde de aynı yaklaşımın gerçekleşmesi halinde, dünyanın yeni bir sistem değişikliğine gidebileceğini yazdı.

  BAŞKA ÜLKELER DE AYNI YOLU İZLERSE...

  Sabah'ın haberine göre Türkiye'deki bu gelişmeyi diğer ülkelerin de yakından izlediği belirtilen Stratfor yazısında, doların yükselişiyle baş edebilmek için onların da aynı yolu izleyebilecekleri öne sürüldü. Erdoğan'ın öneri alanlarından bir diğeri, özellikle Türkiye'nin olası rolünü göz önünde bulundurarak, küresel ilgi çekti. 3 Aralık'ta Erdoğan, Türkiye'nin Rusya, Çin ve İran ile para birimlerinde ticaret yapması gerektiğini söyledi. Bu, Türkiye'nin ekonomisini dolara bağımlılığını bırakmak için bir girişim gibi görünüyor.

  KÜRESEL RESMİ DEĞİŞTİRME RİSKİ VAR

  Bu düşünce deneyi yine de: Türkiye'nin para birimi stratejisinin sadece kendi başına anlamlı bir meyve vermenin değil, aynı zamanda küresel resmi değiştirmeye yetecek sayıda başka ülkenin benimseyerek ilerlemesi riskini gösteriyor.

  DOLARIN YERİNE ADAYLAR...

  Dolara alternatif küresel para birimi belirsizliği yaşanırken şu an doların yerini alabilecek bir kaç aday bulunuyor. Çin'in Yuan'ı zayıflarken 2001 yılında favori olan Avro ise en zayıf adaylardan. İngiliz Pound'u ve Japon Yen'i ise güçlü adaylar. Ancak, en muhtemel çözüm, küresel döviz, dolar yerine Uluslararası Para Fonu'nun SDR (Özel Çekme Hakkı) uygulaması olabilir

  Görüş Bildir