Euro
10.3219
0.03%
Dolar
8.8146
-0.03%
Altın
496.4
0.04%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
379.033
-0.93%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Toplu alanlarda 1 Eylül'den itibaren 2 doz aşı zorunluluğu talebi

  Koronavirüs salgınının önlenmesi içi aşılama oranının yaygınlaştırılması tartışmaları sürerken restoran işletmecilerinin de içinde olduğu "müşteri ve çalışanlar için aşı zorunluluğu" talebi geldi.
  • AA
  • 26.07.2021 - 11:11
  • Güncelleme : 26.07.2021 - 11:14
  Toplu alanlarda 1 Eylül'den itibaren 2 doz aşı zorunluluğu talebi

  Koronavirüs salgınından toplumca korunmak için aşılanma oranının artmasını teşvik etmek ve çalışma sağlığını öncelemek adına sahada bulunan iş dünyasından bir öneri geldi.

  Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül'den itibaren restoran, kafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu.

  "SALGIN DELTA VARYANTI İLE 4. DALGA ETKİSİ GÖSTERMEYE BAŞLADI"

  Demirer, küresel çapta trajik sorunlar yaratan koronavirüs salgınının delta varyantı ile 4. dalga etkisini göstermeye hazırlandığını, bayram ertesi gözlemlenen vaka sayısındaki artışın kendilerini zor geçecek bir sonbahar dönemi ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

  "SALGIN SÜRECİNDE 18 AY ÇALIŞILAMADI"

  Ekonomiyi durma noktasına getiren çok sert karantina önlemleri yaşadıklarını, 18 aylık salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun süre kapalı kaldıklarını anlatan Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, halen ruhsat saatlerine göre faaliyetlerini tam olarak sürdüremediklerini aktardı.

  Toplu alanlarda 1 Eylül den itibaren 2 doz aşı zorunluluğu talebi #1

  SALGININ BEDELİ AĞIR OLDU

  Demirer, salgının bedelini ekonomik ve sosyal olarak ödediklerini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

  "Bugün salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmek için erken. Fakat bugün 18 aydır süren mücadelede gelinen noktada insanlık için bir umut var, çünkü aşı var. Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki bireysel özgürlükler ancak toplumsal kazanımlarla korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle güvenli bir şekilde bir arada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara uyumu artırmaktır.

  Toplu alanlarda 1 Eylül den itibaren 2 doz aşı zorunluluğu talebi #2

  AMAÇ TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK YAKALAMAK

  Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yöntem olarak gözükmektedir. Zira iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir vaka durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz."

  "1 EYLÜL'DEN İTİBAREN SADECE İKİ DOZ AŞI YAPTIRANLAR RESTORANLARA GİREBİLSİN"

  Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin desteğiyle gerçekleşebilecek iki yeni önerilerinin bulunduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

  "Birincisi; 1 Eylül'den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi.

  AŞI YAPTIRMAYAN ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARTILSIN

  İkincisi; 1 Eylül'den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş sektör çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle işverenin inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zorunlu ücretsiz izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki maddenin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos'ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık süre içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir