Euro
15.5104
0.01%
Dolar
13.7152
0.38%
Altın
782.58
0.45%
Borsa
1.904
1.26%
Bitcoin
786.813
1.33%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C
  Vedat Bilgin: Asgari ücret görüşmesini ilk hafta çözme eğilimindeyiz

  Vedat Bilgin: Asgari ücret görüşmesini ilk hafta çözme eğilimindeyiz

  Asgari ücret görüşmelerini değerlendiren Bakan Bilgin, aralık ayının sonunu beklemeyeceklerini söyledi. Bilgin, "İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" dedi.
  • DHA
  • 23.11.2021 - 10:06
  • Güncelleme : 23.11.2021 - 10:32

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin tespitine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Bakan Bilgin, dün yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  "GÖRÜŞMELER İLK HAFTA BİTER"

  Bilgin, görüşmelerle ilgili, "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz." dedi.

  "UZLAŞMA NOKTASINA DOĞRU GİDİYORUZ"

  Bilgin, asgari ücretin tespitine ilişkin aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını belirterek, "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde." diye konuştu.

  Vedat Bilgin: Asgari ücret görüşmesini ilk hafta çözme eğilimindeyiz #1

  "İŞÇİLERİMİZE DESTEK VERECEĞİZ"

  Bakan Bilgin, asgari ücrette işverene sağlanan 75 liralık destek anımsatılarak, bu dönemde nasıl bir yol izleneceğinin sorulması üzerine de "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz." dedi.

  Bilgin, işçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına ilişkin soruya da "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde." diye cevap verdi.

  "ASGARİ ÜCRET ANKETİNİN SONUÇLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ NETLEŞİR"

  Ayrıca asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını belirten Bilgin, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim." diye konuştu.

  Vedat Bilgin: Asgari ücret görüşmesini ilk hafta çözme eğilimindeyiz #2

  ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VERGİSİ ALINMAMASI KONUSU

  İlk resmi görüşmenin 1 Aralık'ta yapılacağını belirten Bilgin, bir soru üzerine, "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz." diye konuştu.

  Bakan Bilgin, asgari ücretten gelir vergisinin alınmaması gibi bir formülün masada olup olmadığının sorulması üzerine de "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz." dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir