Vedat Işıkhan: İstihdam sayısı mayısta tarihi zirvesini yeniledi
ensonhaber.com

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı iş gücü ve verilerini paylaştı.

Buna göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 27 bin kişi azalarak 3 milyon 11 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti.

"Attığımız adımlar ile istihdamımız büyüyor"

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, oranlarını şu ifadelerle değerlendirdi:

12. Kalkınma Planı ve OVP hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Attığımız adımlar ile istihdamımız büyüyor, işsizlik oranları gerilemeye devam ediyor.

"İstihdam oranımız bir önceki yıla göre ise 1,6 puan arttı"

İstihdam sayımız 2024 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bin kişi ile tarihi zirvesini yeniledi. İstihdam oranımız ise bir önceki aya göre 0,4 puan, bir önceki yıla göre ise 1,6 puan artarak yüzde 50 olarak gerçekleşti.

"İşsizlik verilerinde beklediğimiz sonuçları alıyoruz"

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme için attığımız kararlı adımların neticesinde işsizlik verilerinde de beklediğimiz sonuçları alıyoruz. İşsiz sayısının 27 bin kişi azalması ile işsizlik oranı bir önceki aya 0,1 puan, bir önceki yıla göre 1,1 puan gerileyerek yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti.

"İş gücümüz bir önceki aya göre 245 bin kişi arttı"

İş gücümüz bir önceki aya göre 245 bin kişi artışla 35 milyon 931 bin kişiye; iş gücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,3 puan, bir önceki yıla göre ise 1 puan artarak yüzde 54,5 seviyesine yükseldi.