Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
700.800
0.62%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona geliniyor

  Tokat'ta 2018 yılında yapımına başlanan yeni havalimanının inşaatında sona yaklaşıldı. Havalimanı tamamlandığında Tokatlılar, uçak yolculuğu için çevre illere gitmek zorunda kalmayacak.
  • AA
  • 22.11.2021 - 12:46
  • Güncelleme : 22.11.2021 - 12:54
  Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona geliniyor

  Tokat'ta daha önce kullanıma açılan havalimanından verim alınamadığı için ikincisinin yapımına karar verilmişti

  İLK YAPILAN HAVALİMANINDA UÇUŞLAR AKSAMIŞTI

  Tokatta daha önce havalimanı olarak hizmet veren ve Tokat-Turhal kara yolu Pazar kavşağında 1995 yılında yapılan havalimanı, 2001 yılında bazı sorunlar nedeniyle uçuşlara kapatıldı. 2006 yılında tekrar hizmet vermeye başlayan havalimanında 2008 yılında durdurulan uçuşlar, 2010'da yeniden başladı. 2017 yılının Nisan ayında ise havalimanı tarifeli uçuşlara kapatıldı. Pist ve altyapı sorunları nedeniyle orta ve büyük gövdeli uçakların iniş yapamadığı havalimanının yakınlarındaki Küçükbağlar köyündeki caminin minaresi de uçuş güvenliği açısından risk oluşturduğu gerekçesiyle 2008 yılında kısaltılmıştı.

  YENİ HAVALİMANININ İNŞAATINA 2018’DE BAŞLANDI

  Kentte 2018 yılında eski havalimanının yanında başlanan yeni havalimanı inşaatı ise büyük ölçüde tamamlandı. Büyük gövdeli uçaklar ve kargo uçaklarının da iniş yapabileceği yeni havalimanının apronu 7 uçak park kapasiteli olacak. Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda olacak yeni havalimanının hizmete girmesiyle Tokatlılar, uçak yolculuğu için çevre illere gitmek zorunda kalmayacak.

  Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona geliniyor #1

  ALTYAPI PROJESİ KAPSAMINDA BİRİMLER TAMAMLANDI

  Yeni havalimanı altyapı projesi kapsamında pist, apron, taksi yolu, çevre güvenlik duvarı, çevre güvenlik yolu, hava seyrüsefer yardımcı istasyonu imalatları tamamlandı.

  ÜST YAPI İKMAL PROJESİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

  Çalışmalar çerçevesinde üst yapı ikmal projesi kapsamında ise iç ve dış hatlar, yolcu salonları ve VİP salonun bulunduğu terminal binası, ARTT istasyonu, ısı merkezi, güç merkezi, garaj binası ile nizamiye binalarında da imalat çalışmaları sürüyor. Yeni havalimanında kule inşaatı da tamamlanmak üzere.

  Yeni Tokat Havalimanı inşaatında sona geliniyor #2

  HAVAALANI YATIRIMA VESİLE OLACAK

  Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, havalimanı inşaatının önemli ölçüde tamamlandığını söyledi.

  Yeni havalimanı projesinin Tokatlıların beklediği projelerin başında geldiğini dile getiren Eroğlu, "İnşallah kısa süre içerisinde havalimanımız açılmış olur. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımıza, milletvekillerimize ve herkese teşekkürü borç biliyorum. Havalimanımız, İstanbul'da yoğun olan hemşehrilerimizin daha sık ve daha hızlı gelmelerini sağlayacak, diğer taraftan şehrimize yatırım yapmak isteyen insanların daha seri gelmelerinde önemli bir nokta olacak." ifadelerini kullandı.

  "TARIM ÜRÜNLERİNİN İHRACATI KONUSUNDA HAVALİMANIMIZ ÖNEMLİ YER TEŞKİL EDİYOR"

  Havalimanın Tokat ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inandığını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

  "Tokat, önemli ovaları ve mümbit arazileri olan, birçok stratejik ürünü yetiştiren ve satabilecek kapasiteye sahip bir şehir. Birçok üründe Türkiye'de ikinci, üçüncü, bazılarında beşinci sırada üretime sahip olan bir iliz. Bu ürünlerimizi havalimanımızla ihracat yapabilen, uçakla başka ülkeye veya ile gönderen yer edinmeyi çok arzu ediyoruz. Tarım ürünlerinin ihracatı konusunda havalimanımız önemli yer teşkil ediyor. Üretilen ürünlerin inanıyorum ki havalimanımız vasıtasıyla Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkılarla Tokat ekonomisi çok farklı, tarımsal anlamda çok önemli noktaya gelecek. Tokat'ın özellikle el sanatları ve tarımsal ürünleri ekonomiye önemli katkı sağlayacaktır."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir