Petrol
84.34
-0.81%
Euro
17.7974
-0.26%
Dolar
18.4474
0.18%
Altın
970.94
-0.23%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
349.276
-1.08%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  22 kenti kalkındıracak projeler bugün start alıyor

  Hükümet, terörden etkilenen Güneydoğu’da şehir merkezlerini tüm yönleriyle yeniden inşa etmek için adım atıyor.
  • 04.09.2016 - 10:48
  22 kenti kalkındıracak projeler bugün start alıyor

  binali

  Hükümet, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik yatırım, teşvik ve destek projelerini tamamladı. Projelerin startını, bugün Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır ziyareti ile verecek. Habertürk'te yer alan habere göre 2019'a kadar sürdürülecek projelerden terörden doğrudan veya dolaylı etkilenen 22 il yararlanacak. Bölgedeki yatırım açığını kapatmak ve istihdamı artırmak isteyen hükümet, bazı illerde çağrı merkezleri kurulmasını teşvik edecek. Yurt dışına yönelik insani yardım malzemeleri bölgeden sağlanacak. Bölgede, cazibe merkezleri oluşturulacak. Bu merkezlerden biri de Başbakan Yıldırım'ın bugün açıklama yapacağı Diyarbakır olacak.

  1 YILDA TAMAMLANACAK

  Hükümet, terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu'da oluşturduğu hendek ve barikatlar nedeniyle yaşanmaz hale gelen şehir merkezlerini tüm yönleriyle yeniden inşa etmek için adım atıyor. Başbakan, bugün çok sayıda bakan ile Diyarbakır'ı ziyaret edecek. Valilik önünde vatandaşlara seslenecek olan Yıldırım, bölgenin fiziksel rehabilitasyonu amacıyla hazırlanan projeleri toplu temel atma töreninde anlatacak. Törende, 1.4 milyar TL'lik yeni yatırımın temeli atılacak. Silopi, Yüksekova, Nusaybin, Cizre, Şırnak, Sur ve İdil gibi merkezlerde vatandaşların yıkılan evleri yeniden inşa edilecek. İnşaat süreci 1 yılda tamamlanacak. Başbakan Yıldırım, törende yapacağı konuşmada, 1 yıl sonra vatandaşların rahatça evlerine dönebileceklerini ifade edecek. Yıldırım, PKK'nın hendek ve barikatlar ile verdiği zararın 10 milyar TL olduğunu kaydederek, devletin bu zararı 3 yıl içinde karşılayacağını vurgulayacak.

  Başbakan'ın açıkladığı ve 35 milyar TL'ye ulaşacağı belirtilen projelerden bazıları şöyle:

  Alım garantisi: Kamu-özel sektör ortaklığıyla bölgelere uygun fabrikalar ve işyerleri kurulacak. Buralar sembolik rakamlarla veya ücretsiz olarak yatırımcılara verilecek. Yapılan üretime belli bir süre ile alım garantisi sağlanacak. Bu en az 5 yıl olacak.

  Dış yardımların temini: Kamunun ihtiyacı olan sarf malzemeleri, kapsam alanında bulunan 22 ilden alınacak. Türkiye'nin Kızılay veya AFAD gibi kuruluşlar aracılığıyla yurtdışına gönderdiği insani yardımlar bu bölgeden sağlanacak.

  Her ile özel teşvik: Yatırımlar tarım, ulaştırma, altyapı, enerji, sağlık, turizm ve eğitim alanlarını kapsayacak. Bunun için ilave bütçe konulacak. İlgili şehrin veya ilçenin özelliğine göre yatırım önceliği belirlenecek. Kars ve Muş'a büyükbaş hayvancılık konusunda teşvik verilirken, Şanlıurfa'da tahıl, Malatya'da tekstil alanında yapılan yatırımlar teşvik edilecek.

  Kadınlara öncelik: Büyük özel sektör firmalarının çağrı merkezlerini bölgeye taşımaları için teşvikler getirilecek. Gençler ve kadınlar teşvik ve desteklerden öncelikli olarak yararlanacak. Kadınların kuracağı küçük işlemlere hibe niteliğinde kredi verilecek.

  Cazibe merkezleri: Diyarbakır'ın yanı sıra Van, Kars, Şanlıurfa gibi şehirler cazibe merkezi olarak belirlenecek. Çevre illerle birlikte bu cazibe merkezlerinin bir sinerji oluşturması amaçlanacak. Böylece bölgeden Batı'ya yönelik büyük insan göçünün önüne geçilmesi hedeflenecek.


  Görüş Bildir