Petrol
83.56
0.84%
Euro
17.8082
0.42%
Dolar
18.4581
-0.09%
Altın
968.39
0.56%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
371.161
6.11%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Anahtar teslim fabrikada son aşamaya gelindi

  Anahtar teslim fabrikada son aşamaya gelindi

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yüksek Planlama Kurulu’nda, ‘anahtar teslim fabrika’ konusunda sona gelindiğini belirtti.
  • 16.09.2016 - 09:08

  fabrika

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi"ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi paketinin bölgedeki 23 ili kapsadığını dile getiren Özlü, "Pakette yılda 200 bin olmak üzere, 4 yılda toplam 800 bin kişiye istihdam oluşturulması öngörülüyor. 4 yılda kamunun 62 milyar lira yatırım yapması ve buna karşılık özel sektörün de 140 milyar lirayı bulacak bir yatırım yapması bekleniyor" diye konuştu. Özlü, bölgede meydan gelen terör olaylarında, çok sayıda şehrin tahrip olduğuna işaret ederek, "Önümüzdeki 1 yıl içinde, bölgede ne kadar evi yakılan, yıkılan kişi varsa hepsi evlerine kavuşacaklar. Paket çerçevesinde bölgede, 67 bin yeni konut ve 15 yeni hastane inşa edilecek" ifadelerini kullandı.

  "YATIRIMCILARIN ORTAK SIKINTISI, İŞLETME SERMAYESİ"

  Paketin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygulanacak unsurları hakkında da bilgi veren Özlü, yatırımcıların ortak sıkıntısının, işletme sermayesi olduğunu vurguladı. Anahtar teslim fabrika uygulamasının, bu soruna çözüm getireceğinin altını çizen Özlü, "Yüksek Planlama Kurulu'nda, anahtar teslim fabrika konusunda son çalışmayı yaptık ve uygulamaya en geç bu ay içinde geçeceğiz. Yatırımcı, işadamı, sanayici, elindeki parayı arsaya, binaya harcamayacak. Arsayı ve binayı biz vereceğiz, o sadece makinelerini getirip işletecek" şeklinde konuştu. Özlü, teşvikler kapsamında makine alımına sıfır faizli kredi vereceklerini ve kamu alım garantisi sağlayacaklarını da söyledi.

  "YENİ PAKET GÜNDEMDE"

  Bölgeye sosyal yardımlar kapsamında, yaklaşık 400 milyon liralık harcama yapılacağını aktaran Özlü, tarım ve hayvancılığa 4 milyar lira, sulama projeleri için 10 milyar lira ve bölgeye inşa edilecek sulama göletleri için ise 3 milyar liralık destek sağlanacağını kaydetti. Özlü, bölgedeki ulaştırma projelerinde demiryolları için 11 milyar lira, karayolları için ise 8,5 milyar liralık harcama yapılacağını vurguladı. "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi"nin maddi unsurları yanında çok önemli manevi kazanımları da olduğuna işaret eden Özlü, "Önümüzdeki dönemde sadece maddi boyutları değil, manevi tarafları ve sosyal boyutlarını da içeren çalışmalarımız olacak. Onunla ilgili bir paket de gündemde." dedi.


  Görüş Bildir