Dolar
6.7517
-0.0162%
Euro
7.6569
-0.013%
Altın
1713.76
-0.0262%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.105
-0.0077%
Bitcoin
65813.33
-0.1484%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Afrika'da çimentoyu Türkler karacak

  Afrika'da çimentoyu Türkler karacak

  Yurt içi ve yurt dışında yatırımlarına hızla devam eden Limak Holding, gözünü Afrika kıtasına dikti.
  • 02.10.2015 - 08:55

  Afrika'da çimentoyu Türkler karacak

  AFRİKA

  Limak Holding, Afrika kıtasının güneydoğusundaki 24 milyonluk nüfusa sahip Mozambik'i radarına aldı. Şirket, Türk inşaat ve altyapı şirketlerinin de son dönemde yoğun ilgi gösterdiği ülkenin başkenti Maputo'da yıllık 2 milyon ton kapasiteli bir çimento fabrikasının temelini attı. Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, "Afrika uzun zamandır takip ettiğimiz ve çok istediğimiz bir pazar. Mozambik'te ilk etapta 40 milyon dolarlık bir yatırımı başlattık. 2016'nın ilk çeyreğinde devreye girmesini planlıyoruz. Talebe göre yatırım hedefimizi 150 milyon dolara kadar çıkarabiliriz" diye konuştu.

  YATIRIMCIYA İLGİ

  Bacaksız, gelişmeye açık her sektörün çimento talebini artırdığını, bölgedeki diğer ülkelere ihracat için de Mozambik yatırımının önemli olduğunu vurguladı. Bacaksız, “Buraya yabancı yatırımcı gelmesi için ilgi gösteriliyor, teşvikler veriliyor. Fildişi Sahili’nde de öyle. Oradaki temeli kasımda atacağız. 55 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bunun gibi fırsatları bu bölgede değerlendirmeye devam ediyoruz” dedi. Limak Afrika Genel Müdürü Turgay Tören de, fabrikanın yıllık 2 bin tona kadar üretim yapabileceğini söylerken, fabrika inşaatında 130 işçinin çalıştığını belirtti. Tören, “İş sağladığımız için bizi seviyorlar. Ayrıca iş de öğretiyoruz. Ülke yeni gelişiyor ve bu anlamda da katkımız olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

  DEV YATIRIM YOLDA

  Serdar Bacaksız, Afrika gibi Rusya pazarıyla da ilgilendiklerini vurgularken, “Limak Holding 2013’te 3 milyar dolara yakın ciro yaptı. 2015’te iş hacmi hedeflerimizi tutturduk. Yine 3 milyar doları yakalarız. Kur farkından dolayı bir oynama olabilir. 2016’da yeni havalimanı inşaatı bütçesi hariç, yurt içi ve yurt dışında 450-500 milyon dolarlık yatırım planladık” dedi.

  İKİ YÜZLÜ ŞEHİR

  Nüfusu 26 milyona dayanan Mozambik ve başkent Maputo’nun görünen iki yüzü var. Biri yükselen binalarla yeni bir çehreyi vaat eden bölgeleri... Diğeri teneke evlerden oluşan onlarca mahalle. Şehirde caddeler, çoğu 1.000 dolar gibi uygun fiyatlara satın alınabilen otomobillerle dolu. Trafiği ise İstanbul’la yarışıyor. Yoksullukla boğuşan şehirde, çoğunluğun yıllık geliri 400 dolar.

  YATIRIM İÇİN GEÇ KALMAYIN

  Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan, çimento fabrikası gezisine katılarak, Türkiye ile Mozambik arasındaki ilişkilere değindi. Taşhan, “İki ülke arasında ticaret hacmi 111 milyon dolar. Mozambik büyük potansiyel barındırıyor. Enerji, inşaat, altyapı, tarım, balıkçılık gibi her sektörde fırsat var, yatırım için geç kalmayın” dedi.

  14 ÖDÜL TOPLADI

  Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. IPRA ödüllerinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde birinci olan şirket, bugüne kadar kazandığı ödül sayısını da 14'e çıkardı. Limak Priştine International Airport JSC Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Haldun Fırat Köktürk, "Kosova'da her alanda birçok projeye destek olduk" dedi.

  Görüş Bildir