Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
486.648
-0.39%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Maaş zammı ev hayalini gerçekleştirmeye yetmedi

  Yılbaşında yapılan asgari ücret zammı vatandaşın ev hayalini gerçekleştirmeye yetmedi.
  • 29.04.2016 - 16:17
  Maaş zammı ev hayalini gerçekleştirmeye yetmedi

  konut

  Merkez Bankası, bu yılın başından itibaren maaşları yüzde 30 artan asgari ücretli dar gelirli vatandaşların harcamalarında yaşanan değişikliklerin tüketici kredilerine etkisini araştırdı. Sözcü'nün haberine göre; araştırma sonuçları, yüzde 30 zamlı maaşı alan asgari ücretlilerin bankalardan borçlanma cesaretinin arttığını, yıllardır erteledikleri Otomobil ve zorunlu ihtiyaçlarını krediyle de olsa alabilmek için bankalara başvurduklarını işaret ediyor. Araştırma ayrıca asgari ücret zammının bankalara ilave kredi satma fırsatı sağladığını göstermesi açısından da önem taşıyor.

  TAŞIT KREDİLERİ ARTTI

  Teknik analizlere dayanan araştırmanın sonuçlarına göre, asgari ücret zammı tüketici kredileri içerisinde özellikle taşıt ve ihtiyaç kredilerine olan talebi ve kredi kullanımını artırdı. Ocak 2016’daki asgari ücret artışının bu tarihten sonra verilen aylık tüketici kredilerini yüzde 10 ila yüzde 15 oranında artırdığı sonucuna varan Merkez Bankası uzmanları, ancak kredi talebinin bir noktadan sonra söneceği, dolayısıyla genel kredilere etkisinin çok sınırlı kalacağı tahmininde bulundular.

  EV ALMAK HAYAL OLDU

  Asgari ücret zammı dar gelirlileri banka kredisiyle zorunlu ihtiyaçlarını satın alma hatta otomobil sahibi olma yönünde harekete geçirirken ev hayalini gerçekleştirmelerine yönelik bir etki sağlayamadı. Araştırma sonuçlarına göre, asgari ücret zammının ardından alt gelir grubuna daha fazla kredi veren bankaların ihtiyaç ve taşıt kredileri ocak ayından itibaren anlamlı bir şekilde arttı, ancak bu zam konut kredilerini artırıcı yönde hiçbir etkide bulunamadı.


  Görüş Bildir