Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
480.167
-4.48%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C
  Senetli konut alırken mağdur olmayın

  Senetli konut alırken mağdur olmayın

  TÜSODER Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak, konut alacakları senet imzalarken dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı.
  • AA
  • 08.04.2016 - 10:17

  senet

  Konut kredisinde faiz oranlarının yüksek olması gayrimenkul piyasasında tüketicileri senetli alıma yöneltiyor. Kanunlara uygun düzenlenmeyen senetler ise tüketiciyi mağdur ediyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcı Hatice Kolçak, konut veya herhangi bir gayrimenkul ürünü alacakların senet imzalarken dikkatli olması gerektiğini belirtiyor..

  "KANUNA UYGUN OLMAYAN SENETLER MAĞDUR EDİYOR"

  Senetlerin kanunlara uygun düzenlenmediğini ileri süren Kolçak, "İnşaat firmaları, banka faizleri yüksek olduğundan kredi kullanmak istemeyen tüketiciye konut satışı yapabilmek için kendi bünyelerinde, kendilerinin belirlediği fiyattan uzun vadeli sıfır faizli senetli satış yapıyorlar" dedi. Kolçak, bu cazip kampanyalar karşısında araştırma ve sorgulama ihtiyacı duymayan tüketicilerin, ev sahibi olma hayaliyle söz konusu senetleri düşünmeden imzaladıklarını kaydederek, "Sonrasında ise Tüketici Kanunu'na uygun düzenlenmeyen bu senetler tüketiciyi mağdur edebiliyor" diye konuştu.

  "SENETLER NAMA YAZILI OLMALI"

  Yasaya göre bu senetlerin nama, yani alacaklının adına yazılması ve ciro edilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Kolçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Senetli satışlarda borcun tamamı için tek senet yapılamayacağı gibi senetlerin her bir taksit için ayrı ve nama yazılı düzenlemesi gerekiyor. Her bir taksit için ayrı ayrı senet hazırlanması lazım. Ayrıca senetlerin nama yazılı yani alacaklının adının yazılı olması ve arkasında, ‘Nama yazılıdır, ciro edilemez’ notunun bulunması gerekiyor. Böylece bu senetler 3. kişiler tarafından tahsile verilemeyecek, verilse bile borçlu bu duruma itiraz hakkına sahip olabilecektir. Şayet yüklenici firma inşaatı bitirmez ise tüketici imzalamış olduğu senetten ötürü icraya verildiğinde itiraz edebilecek ve senedi ödemeyecektir."


  Görüş Bildir