Petrol
110.91
0.84%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.714
2.30%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C
  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli'nin ifadesi

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli'nin ifadesi

  Darbe girişiminde Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât binasını bombalayan Pilot Yarbay Mustafa Azimetli sorgusunda saldırıyı anlattı.
  • DHA
  • 27.07.2016 - 09:30

  Darbe girişimi sırasında Gölbaşı’ndaki Polis Özel Harekât binasını bombalayarak 50 polisi şehit eden ve F-16 savaş uçağı ile 15 Temmuz’da gece boyunca Ankara semalarında alçak uçuş yapan Pilot Yarbay Mustafa Azimetli sorgusunda ayrıntılı bilgi verdi.

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #1

  "ALBAY DARBE YAPILACAĞINI BİLDİRDİ"

  Yarbay Azimetli, ifadesinde o geceyi şöyle anlattı:

  “Üssün komutanı General Hakan Evrim odama geldi. Teröristle mücadele harekâtı olacağını söyledi ve uçaklara mühimmat yüklememi emretti. Albay Ahmet Özçetin kurmay pilotlara kalmasını söyledi. Tümgeneral Mehmet Dişli ve bir de ismini hatırlamadığım Tuğamiral vardı. Saat 18.00’de bizim filoya geldiler.

  Saat 19.00’da Albay Ahmet Özçetin darbe yapılacağını bildirdi. 15 Temmuz 2016 günü saat 23.00 sıralarında Gölbaşı’nda beklemeye başladık.

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #2

  Darbecilerin bombaladıkları Gölbaşı Polis Özel Harekat Merkezi VİDEO

  "GÖLBAŞI'NDAKİ HELİKOPTERİ BOMBALADIK"

  Bu uçuşun bir uçuş planlaması olmadığından ‘Aslan-1’ olarak çağrı adını verdiler. Bir saatin sonunda helikopter hangarından iki helikopter çıktığını gördük. Polis Özel Harekât Merkezi’ndeki Gölbaşı’ndaki yerde bulunmakta olan bir Sikorsky helikopteri bombalamak suretiyle imha etik. Amacımız helikopterin Polis Özel Harekât tarafında kullanmasını önlemekti.

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #3

  YANIMDA EKREM AYDOĞDU VARDI

  Bu sırada F-16’yı iki kişi kullanıyorduk, yanımda Ekrem Aydoğdu vardı. F-16’yı Ekrem kullanıyordu ancak direktifleri ben veriyordum. İkinci uçuşu ise aynı gece ancak gece yarısından sonra 02.00 dolaylarında yaptık. Bu kez Ankara üzerinde alçak irtifa uçuşları yaptık.

  DARBEYE DİRENENLERE PSİKOLOJİK BASKI YAPMAMIZ SÖYLENDİ

  Darbeye direnenleri psikolojik baskı altına almak için alçak irtifa uçuşları yapmamız söylendi. Ancak biz ses duvarını aşacak şekilde süpersonik uçuşlar yapmadık.

  FİRAR ETMEDİM, GELİP ALMALARINI BEKLEDİM

  Sonra birlikten ayrılarak lojmana geçtim bir hafta kadar bekledim. Ben kesinlikle firar etmedim sadece gelip almaların bekledim. Evimde gözaltına alındım.

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #4

  ÖZTÜRK’Ü SABAH GÖRDÜM

  16 Temmuz sabah 08.00 gibi Akın Öztürk’ün (Eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi) 143’üncü Filo’ya geldiğini gördüm. Halen Üs Komutanı Evrim ön tarafta duruyordu. Akın Öztürk, Hakan Evrim ile konuştuktan sonra makam aracıyla 143’üncü Filo’dan ayrıldı.

  Kendisinin zorla tutulduğunu gözlemlemedim. Emniyetteki ifademde de FETÖ terör örgütüne mensup olduğumu ve şuan görmüş olduğunuz gibi darp edildiğimden dolayı bu ifadem özgür bir ifade olarak kabul etmiyorum. FETÖ diye adlandırılan Fetullahçı terör örgütü ile bir ilişkim yoktur.”

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #5

  50 polisi şehit eden Pilot Azimetli nin ifadesi #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir