ensonhaber.com

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Merkez Viyadüğü hakkında bilgi verdi.

Bakan Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, trafiği açılacak olan viyadüğünün özelliklerinden de bahsetti.

43 milyon TL tasarruf sağlanmasına katkıda bulunacak olan viyadüğünün detaylarını Uraloğlu, şu sözlerle açıkladı;

"Trafik daha güvenli hale gelecek"

Hem Zamandan Hem Yakıttan Tasarruf Ettirecek Ulaşıma Konfor Katacak Olan "Yusufeli Merkez Viyadüğü" Trafiğe Açılıyor!

680 m uzunluğa, 150 m yüksekliğe sahip projemiz sayesinde Artvin - İspir arasındaki mesafe 15,5 km, seyahat süresi ise 25 dakika kısalacak.

Trafik daha güvenli hale gelecek; kış aylarının getirdiği zorlu koşullar bertaraf edilecek, 43 milyon TL tasarruf sağlanacak. Hayırlı uğurlu olsun!

"Köprünün en yüksek ayağı yaklaşık 150 metre"

Çelik Orthotropic köprü olarak projelendirilen Yusufeli Merkez Viyadüğü’nün itme-sürme yöntemi ile yapıldığını vurgulayan Uraloğlu, “Köprümüzün sanat yapıları ve üstyapı imalatları tamamlandı. Tabliyelerin yapımında yaklaşık 7 bin 100 ton çelik kullanıldı.

Toplam 44 segmentin kaynak işlemlerini tamamlayıp 5 Şubat’ta son sürme işlemini gerçekleştirerek viyadüğün birleşimini tamamladık. 8 orta ayak, 2 de kenar ayak üzerine kurduğumuz köprünün en yüksek ayağı yaklaşık 150 metre.” ifadelerini kullandı. Uraloğlu, Sarıgöl Kavşağı’ndan başlayan viyadüğün T13 tüneline bağlandığını da vurguladı.

Toplam 43 milyon TL tasarruf edilecek

Yusufeli Rölekasyon Yolları bünyesinde toplam uzunluğu 2 bin 188 metre olan 4 adet teknolojik köprü yapıldığını da anımsatan Bakan Uraloğlu, “Bu köprülerden Tekkale Viyadüğü, Yusufeli Baraj Viyadüğü ve Şilenkar Viyadüğü’nü daha önce hizmete almıştık. Yusufeli Merkez Viyadüğü’nü de trafiğe açarak Artvin-İspir arasındaki mesafeyi 15,5 kilometre kısaltıyoruz.

Viyadük ile kış aylarında meydana gelen buzlanma, kaya düşmesi ve heyelan gibi doğa olayları sonucunda yaşanabilecek tehlikelerin de önüne geçiyoruz, trafiğin güvenli hale getirilmesini ve seyahat konforunun artırılmasını sağlıyoruz.” dedi. Uraloğlu Yusufeli Merkez Viyadüğü sayesinde, toplam 43 milyon TL tasarruf sağlanacağının da altını çizdi.

Vatandaşlar hem zamandan hem yakıttan tasarruf edecek

Yusufeli Barajı ve HES ile kapanan vadi güzergâhındaki yolların yerine yeniden inşa edilen karayolunda iki yakayı birleştiren Yusufeli Merkez Viyadüğü’nün trafiğe açılması ile birlikte Yeni Yusufeli ilçesi ve çevre köyler ile arasındaki 16,2 kilometrelik yolun 685 metreye ineceğini de kaydeden Bakan Uraloğlu, “Yusufeli merkezden Artvin’e gidiş-geliş süresini 25 dakika kısaltan viyadüğümüz ile vatandaşlar hem zamandan hem de yakıttan tasarruf yaparak konforlu bir şekilde seyahat edecek" dedi.