Dolar
7.6233
0.8973%
Euro
8.9646
0.0256%
Altın
1913.72
-1.8886%
Borsa
1098.24
-1.2338%
G. Altın
468.834
-1.0752%
Bitcoin
81311.53
-2.0236%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C
  AYM'nin 'cinsel istismar' kararının altında ne gizli

  AYM'nin 'cinsel istismar' kararının altında ne gizli

  AYM "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı, her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etti.
  • 15.08.2016 - 16:39

  AYM nin cinsel istismar kararının altında ne gizli #1

  Bafra'da bir yerel mahkemenin itirazını değerlendiren Anayasa Mahkemesi çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında her bir somut olayın özelliklerinin dikkate alınmasını ve buna göre ceza tayin edilmesini istedi.

  6'YA KARŞI 7 EVET OYUYLA KABUL EDİLDİ

  Değişiklik 6 muhalefet oyuna karşı 7 lehte oy ile kabul edildi.

  YEREL MAHKEME "RIZASI VARSA CEZA ÇOK YÜKSEK" DEMİŞTİ

  Değişiklik için başvuruda bulunan Bafra Ağır Ceza Mahkemesi, "Suça sürüklenen çocuklar yönünden 12 ile 15 yaş arasında olup da kendisine yönelik eylemin anlam ve mahiyetini algılama yeteneği olan mağdurun rızasına hukuki sonuç tanınmadığı, bu mağdurların rızasıyla yaşadığı cinsel eylemler hakkında cezanın çok yüksek olduğu, suçun en nitelikli hali için en düşük yaşın 15 şeklinde belirlenmesinin suç ve cezada korunmak istenen hukuki yarar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu" söylemişti.

  Anayasa Mahkemesi bugün verdiği kararla bu görüşü onaylamış oldu.

  AYM'DEKİ FETÖ'CÜ HAKİMLERİN İŞİ Mİ?

  2005 yılında yapılan düzenlemeyle, 15 yaşın altındaki çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel davranış istismar kabul edilmişti. Anayasa Mahkemesi'nun bu skandal kararı, FETÖ'cülerin darbe girişimiyle birlikte akıllara soru işareti getiriyor.

  ÇOCUKLARI DAHA DA SAVUNMASIZ HALE GETİRİYOR

  Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar, 15 yaşın altındaki çocukların cinsel saldırıya uğradıklarında mağduriyetlerini reddetmek bir yana, çocukları cinsel istismara karşı daha da savunmasız hale getiriyor.

  TÜRKİYE KARŞITI BİR KAMPANYAYA DÖNÜŞTÜ

  Ayrıca bu karar, bir rezalet olma özelliğinin dışında Türkiye aleyhine dünyada bir kampanya haline geliyor. Darbe girişimine sessiz kalarak Türkiye'nin yanında değil, tam karşısında olduğunu gösteren Avusturya ve İsveç gibi ülkelerin ve onların yöneticilerinin eline koz veriyor.

  AYNI YÜCE MAHKEME, PKK'LI İÇİN DEVLETE TAZMİNAT ÖDETMİŞTİ

  2 ay önce, bir PKK'lıyı haklı bularak devleti PKK'lı teröriste tazminat ödemeye mahkum eden Anayasa Mahkemesi'nin bu utanç verici kararının savunulacak hiçbir yanı yok.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir