Süleyman Soylu: Ya vatansız ölecekler, ya da hesap verecekler

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbi girişiminin 6'ncı yılında Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı ile Havacılık Dairesi Başkanlığı'nda düzenlenen anma törenine katıldı.

DHA'nın haberine göre; törene Süleyman Soylu'nun yanı sıra Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş ve Ankara Valisi Vasip Şahin de katılım sağladı.

"Cumhurbaşkanımız, tarihin kendisine verdiği görevi hakkıyla yerine getirmiştir"

Törende konuşan Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde darbecilere geçit verilmediğini belirterek, "Bilge Kağan'dan tutun Osman Gazi'ye, Çelebi Mehmet'ten tutun Abdulhamid Han'a, Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşı'nda bu millete liderlik eden güzel Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e kadar, bu aziz milletin bütün zor zamanlarında, kendi evlatlarından bir lider çıkmış ve sorumluluk almıştır. Tıpkı bunun gibi, 15 Temmuz gecesi de Cumhurbaşkanımız, tarihin kendisine verdiği görevi hakkıyla yerine getirmiştir." dedi.

Süleyman Soylu, 15 Temmuz programında açıklamalar yaptı - VİDEO

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -5

"Dökülen hiçbir damla kan, heba olmamıştır"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin önemli bir sınavdan geçtiğini ifade ederek, "Elbette ki tarifsiz acılar, yerlerini dolduramayacağımız kayıplar yaşadık. Ama bilesiniz ki hiçbir şehidimizin ve gazimizin fedakarlığı, dökülen hiçbir damla kan, heba olmamıştır, boşa gitmemiştir.

Türkiye 15 Temmuz sonrasında büyük bir yenilenme ve arınma dönemine girmiştir. Bu devlet hiçbir noktada acziyet çekmemiştir, vatandaşına sunduğu hiçbir hizmette bir eksiklik veya tıkanma yaşamamıştır.

Biz 15 Temmuz'a şaşkınlıkla değil, yeni güvenlik politikalarımızla cevap verdik. Bütün terör örgütlerini tek bir çatı altında görüp, mücadelemizi de buna göre yeniden planladık.

Sadece silahlı terörle değil, terörü besleyen tüm unsurlarla, demokrasi ve hukuku Truva Atı gibi kullanan bütün tezgahlara karşı topyekun bir mücadele ortaya koyduk." sözlerini söyledi.

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -4

Süleyman Soylu, terör örgütü FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonlara değinerek konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

"İstedikleri kadar firar etsinler, bu işin sonu bellidir"

"Son FETÖ'cüyü adalet önüne çıkarana kadar mücadelemiz bitmeyecektir. Bugüne kadar 334 bin 378 gözaltı yaptık. 101 bin tutuklama, 104 bin de adli kontrol kararı verildi.

Halen cezaevlerinde 18 bin 892 tutuklu bulunmaktadır. 23 bin 927 kişi de firaridir. İstedikleri kadar firar etsinler, bu işin sonu bellidir, ya vatansız ölecekler, ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler.

15 Temmuz'da şehitlerimiz, gazilerimiz ve bu aziz millet, devletine güç vermiştir. Bizlere güç vermiştir. Allah tüm şehitlerimizden ve gazilerimizden, o gece meydanlara inen, meydanlara inemese de el açıp bu millet için dua eden herkesten, Cenab-ı hak gani gani razı olsun."

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -6

Şehitlerin isimleri okundu

Darbe girişimi gecesi yerleşke içerisinde ilk bombanın düştüğü yer olan Havacılık Daire Başkanlığındaki alanı ziyaret eden Bakan Soylu, darbe girişimi esnasında şehit olanların fotoğraflarının yer aldığı alana karanfil bıraktı.

Soylu, şehit olan polislerin isimlerini okuyarak yoklama alırken sahnede yer alan polisler de hep birlikte "Burada" diyerek cevap verdi.

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -1

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -2

Bakan Soylu: Ya vatansız ölecekler ya da Türk adaletinin karşısında hesap verecekler / Ek fotoğraflar -3