Petrol
83.51
-1.60%
Euro
17.6688
-0.12%
Dolar
18.47
0.12%
Altın
964.9
-0.10%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
349.440
-6.88%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Başbakan Davutoğlu YÖK'te

  Başbakan Davutoğlu, YÖK'ün akademik arşiv tanıtım toplantısına katıldı.
  • 20.10.2014 - 11:33
  Başbakan Davutoğlu YÖK'te

  Başbakan Davutoğlu YÖK te #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yükseköğretim Akademik Arşiv Projesi Tanıtım toplantısında konuştu. Davutoğlu, konuşmasında üniversitelerin önemini vurguladı.

  "BİLGİNİN ÖRGÜTLENDİĞİ KURUMLAR ÜNİVERSİTELER"

  Başbakan Davutoğlu'nun konuşmalarının satır başları;

  "İçinde bulunduğumuz coğrafya bize özgün nitelikler kazandırıyor. Antik/kadim dönemlerden bu yana bilginin örgütlendiği kurumlar, üniversitelerdir. Her üniversitemizin bu topraklarda medeniyet arka planı vardır. Semerkand büyük bir bilim rasathanesidir. Bütün bilginin İstanbul'a aktığı ikinci büyük harmanlanmadır.  Bağdat'ta oluşan düşünsel zemin, Batı ve Doğu ile harmanlanmıştı. Aydınlanma felsefesi ile rasyonel, analitik düşünce modern üniversiteyi kurdu. Bu büyük bir devrim oldu.

  Başbakan Davutoğlu YÖK'te konuştu İZLE

  "BİLİM-AHLAK İLİŞKİSİ YENİDEN TANIMLANACAK"

  Türkiye'de üniversiteler bütün etkileşimlerin içinde, olağanüstü canlılığa sahne olabilir. Sanal harmanlanma büyük bir imkan ama büyük bir tuzak da olabilir. Küreselleşme alanında bizi ciddi meydan okuma ve imkanlar bekliyor. Klonlama süreci, ontolojik ve ahlaki soruları beraberinde getiriyor. Bilim-ahlak ilişkisi yeniden tanımlanacak.

  Başbakan Davutoğlu YÖK te #2

  "ÖĞRENCİ ZİHNİNİ AÇACAK ŞEYLERİ GÖRMÜYOR"

  Geçtiğimiz yüzyıl insanoğlu, insan bilimiyle ilgili tezler ortaya attı ve şimdi genetik anlamındaki gelişmeler tek bir insanın varoluşuna katkılarda bulunuyor. Bazen zihinlerimizi öyle parçalıyoruz ki öğrenci zihnini açacak şeyleri görmüyor ve bu benim alanıma girmiyor diyor. Alanları üniversitelerde öyle bölüyoruz ki bazen özgün üretim olmuyor.

  "TEK BİR İNSANIN DÜNYASI İNSANIN TANIMI DEĞİŞİYOR"

  Sosyal alanda çalışan birinin matematik bilmemesi faciadır.
  Birbirinden bağımsız gibi görünen alanlar arasında bağlantı kurulmalı. Genetik bilimi tek bir insanın var oluşu hakkında yeni tartışmalar, felsefi sorunlar ortaya koyuyor. Sosyal bilim alanında çalışan birinin matematik bilmemesi faciadır. Matematik zihnin gelişmediği bir yerde bilim gelişmez. Tek bir insanın dünyası insanın tanımı değişiyor.

  "BİLGİ İÇSELLEŞTİRİLMELİDİR"

  Sosyal alanda çalışan birinin matematik bilmemesi faciadır.
  Birbirinden bağımsız gibi görünen alanlar arasında bağlantı kurulmalı.
  Araçsallaştırılmış bilgi kadar tehlikeli bir şey yoktur. Bilgi içselleştirilmelidir.

  Başbakan Davutoğlu YÖK te #3

  "ÜNİVERSİTE VE EĞİTİMİN ESASI İKİ UNSUR: HOCA VE TALEBE"

  Tahayyül edemeyen biri, bilim adamı olamaz. Tasavvur edeceksiniz.
  Tasarım yapılabilmesi için çok sağlam bir edebiyat ve şiir zihni olması gerekir. İnsanilik yerine kurumsallık geldi. Üniversite ve eğitimin esası iki unsura dayanır: Hoca ve talebe. Cep telefonu diplomasinin mahiyetini değiştirdi."


  Görüş Bildir