Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.885
-2.83%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Çağatay Kılıç: Yurtlar artık sadece barınma yeri değil İZLE

  Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
  • 19.09.2014 - 14:41
  Çağatay Kılıç: Yurtlar artık sadece barınma yeri değil İZLE

  Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç TRT Haber’de ''Haber Ötesi Özel'' programı’nda Nasuhi Güngör ve Serhat Akça'nın sorularının yanıtladı.

  ''GÜREŞ DALINDA DA İLERİYE GİDECEĞİZ''

  Gündeme ilişkin soruları cevaplandıran Bakan Kılıç, Türkiye'nin Özbekistan düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasında büyük başarılar kazandığını ifade ederek, “Tabii bunun altyapısında sporcularımızla doğrudan ilgilenen, onlarla birlikte olan, sporun da içinden gelmiş olan Federasyon Başkanımız Hamza Yerlikaya’nın da gerçekten büyük etkisi var. İnşallah daha ileriki zamanlarda da bu aldığımız sinyaller daha iyisi de gelmeye başlayacak ve biz ileriye doğru gittiğimizde güreş dalında da daha iyi başarı elde edeceğiz diye düşünüyorum. Ben altın madalya sinyallerinin geldiğini görüyorum” dedi.

  Çağatay Kılıç: Yurtlar artık sadece barınma yeri değil İZLE #1

  Çağatay Kılıç: Yurtlara kaç öğrenci yerleşti İZLE

  ''125 BİN ÖĞRENCİYİ YURTLARIMIZA YERLEŞTİRDİK''

  Bakan Kılıç, bu yıl bakanlık bünyesindeki yurtlarda barınmak için yeni başvuran öğrenci sayısının 440 bin olduğunu, ancak bunun 385 bininin geçerli başvuru olduğunu bildirdi.

  Başvuru yapanların, beyan ettikleri bilgilerinin 11 ayrı kurum tarafından kontrol edilmesi sonucunda öncelik sırasına göre yerleştirme hakkı elde ettiklerini kaydeden Kılıç. ''Bu sene itibari ile 125 bin öğrenciyi yurtlarımıza yerleştirdik. Bu ay sonu itibarıyla hepsini yerleştirmiş olacağız. Çünkü aralarında dikey geçiş yapanlar var, onlar da geçtiği zaman 125 bin öğrenci olacak. Biz bu 385 bin kardeşimizden ilk kesin kayıt hakkı verdiğimiz 100 bin kardeşimize ‘Siz yurt hakkını elde ettiniz’ diye internetten de duyurduk” şeklinde konuştu.

  ''KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELERİ İÇİN ÇABA SARFEDİYORUZ''

  Sporda geleceğe yönelik planlardan bahseden Bakan Çağatay Kılıç,''Daha önce hayata geçirilen bir TOHM sistemiz var. Bu sistemle birlikte gençlerimize beslenme, sağlık, psikolojik ve akademik destek sağlayarak kendilerini geliştirebilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Gençlerimiz belli bir okul çağından sonra okul çalışmalarına daha fazla ağırlık vererek, sportif çalışmaları biraz ikinci plana düşürüyorlar. Bizim, bu gençlerimizi spora yönlendirirken aynı zamanda okulu da beraber götürmelerini sağlayacak bir yapıyla hareket etmemiz gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmemiz oldu. Bunun detayları üzerine çalışacağız” diye konuştu.

  Çağatay Kılıç: Yurtlar artık sadece barınma yeri değil İZLE #2

  ''GENÇLERİMİZİ GERÇEK SPORLA TANIŞTIRMAMIZ LAZIM''

  Gençlere spor eğitimi verilirken ahlaki değerlerin de ön planda tutulup ailelerle birlikte ortak çalışılması gerektiğini söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, “Gençlerimizi ve çocuklarımızı sporun gerçeğiyle tanıştırmamız lazım. Sadece müsabaka ve rekabeti düşünmek yeterli değil. Sporcumuzu, temelden ahlaki yapıyla destekleyerek, o bilinci verdiğimiz zaman gelecekte de karşılaşacağısıkıntıları çok erken yaşta engellemiş olabiliriz. Bu sayede bilinçli birşekilde yetişen sporcu kendisini yanlış yola yönlendirmek isteyenlere fırsat vermeyecektir” vurgusu yaptı.

  “YURT KAPASİTELERİNİ ARTIRIYORUZ''

  Ak Parti iktidarı iş başına gelene kadar bakanlık bünyesindeki yurtlarda barınma kapasitesinin 180 bin dolayında olduğunu ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, 2013 yılında bu sayının 290 bine ulaştığını anlattı.

  Yurtlarda yapılan kapasite artırımına da değinen Bakan Çağatay Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu sene yurtlarımızda barınmak için yeni başvuran öğrenci sayımız 440 bin. Ancak bunun 385 bini geçerli başvuru. Başvuru yapan kardeşlerimizin, beyan ettikleri bilgileri 11 kurumumuzdan kontrol edilmesi sonucunda; öncelik sırasına göre yerleştirme haklarını hayata geçirdik.

  Bu sene itibari ile 125 bin öğrenciyi yurtlarımıza yerleştirdik. Bu ay sonu itibarıyla hepsini yerleştirmiş olacağız. Çünkü aralarında dikey geçiş yapanlar var, onlar da geçtiği zaman 125 bin öğrenci olacak. Biz bu 385 bin kardeşimizden ilk kesin kayıt hakkı verdiğimiz 100 bin kardeşimize ‘Siz yurt hakkını elde ettiniz’ diye internetten de duyurduk.”

  YURTLARDA VERİLEN HİZMETLER

  Bir soru üzerine yurtlarda kalan öğrencilere sunulan hizmetlerle ilgili bilgiler de veren Bakan Çağatay Kılıç, “2002 yılında Yurt Kur’un verdiği aylık beslenme yardımı sadece 11 TL iken bizim verdiğimiz beslenme yardımı ayda 220 TL. Aynızamanda ücretsiz internet kullanımı devreye girmiş vaziyette yurtlarımızda... Bu, şu anda kapasitenin içerisinde olan bir şey. Buzdolabının yerleştirilmesi, çamaşır makinesinin konulması ve bunlarla birlikte yurtlarımızın içerisindeki yapının artışı, beslenme yardımı ile verilen maddi destek doğrultusunda yurtlardaki yemek kalitesinin yükselmesi mevzu bahis...” dedi.

  Devletin, gençlere her zaman desteklerini ve yardım elini uzattığını söyleyen Bakan Çağatay Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Şunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor, her zaman öğrenci kardeşlerimizle bir arada olan bir yapıdan bahsediyoruz. Bunlar gençtir, hayata yeni atılanlar var, ailelerinden ilk kez ayrılmış olanlar var, bunun kardeşlerimize getirdiği bir yük de var. Biz hepimiz üniversite hayatına atılırken belli zorluklar çektik, bunları aşmak için de her zaman her türlü çalışmayı yapmak için biz hazırız, biz destek olmak için elimizden geni yapıyoruz.”

  YURTLARI SADECE BARINMA MEKANI OLARAK GÖRMEMEMİZ LAZIM''

  Yurtların sadece barınma yeri olarak görülmemesi gerektiğini bir başka soruyu yanıtlarken de söyleyen Bakan Çağatay Kılıç, yurtlarda kalan öğrenciler için tasarladıkları projeleri ise şöyle anlattı:

  “Bizim geçen sene dil kurslarımız, müzik ve tasarım gibi kurslarımız vardı. 20 binin üzerinde kardeşimiz bu kurslara katıldı. Benim bu sene ile alakalı düşündüğüm başka bir unsur da var; kariyer günleri düzenlemek istiyorum. Bu konuda verebileceğimiz destekler, farklı sivil toplum örgütlerinin çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme çalışmaları olabilir, sosyal faaliyetler, sosyal projeler, sportif faaliyetleri olabilir. Gençlerimizin yaşlılarımızla buluşmasıyla ilgili tasarladığımız bir çalışma da var. Kariyerleri ile ilgili verebileceğimiz destek noktasında da 'onlara yardımcı olalım' diyorum.”

  ''BİRAZ SABIR İSTİYORUM''

  Yurtlarda yaşanılabilecek sorunlara da değinen Bakan Çağatay Kılıç, “Genç kardeşlerimiz bizim için çok değerli. Evlerimizde de kimi zaman ufak tefek sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Benim öğrenci arkadaşlarımdan ricam, bu sıkıntıları anında yurt müdürlerine bildirmeleri ve biraz anlayış ve sabır göstermeleri. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve her gün ‘nasıl daha iyi olabiliriz?’ diye çalışıyoruz” dedi.

  ''AMAÇ HOŞ OLMAYAN DAVRANIŞLARIN ÖNÜNE GEÇMEK''

  E-bilet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

  “Futbol Federasyonumuz e-bilet uygulamasını hayata geçirdi. Buradaki amaç, maç esnasında yaşanan bir takım hoş olmayan davranışların önüne geçmek. Manisa’da Süper Kupa finali oynandı. Maç esnasında hiç de tasvip edilmeyecek olaylar yaşandı ve ben gerçekten üzüldüm. Orada sahaya atılan yabancımaddelerin, sarf edilen edep ve adap sınırlarını aşmış olan kelimelerin, hakaretin yeri var mıydı? Sahaya yabancı madde atan, şiddet uygulayan hiçbir kimse benim nezdimde taraftar değildir.”

  ''ŞİDDETİ VE HAKERETİ FUTBOLUMUZDAN SİLMEMİZ LAZIM''

  Futbolumuzun marka değerini artırmak için yöneticilere, sporculara, teknik kadroya ve basına önemli görevler düştüğünü hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, devamında şunları söyledi:

  “Bu e-bilet uygulamasıyla ilgili olarak statlara kurulan güvenlik kameraları bu tip hareketleri açık ve seçik olarak tespit edebilecek durumda. Hep ne diyoruz, futbolumuzun marka değerinden bahsediyoruz. Bu hareketlerle marka değeri oluşmuyor. Eğer futbolumuzda marka değeri istiyorsak yapmamız gereken bir şey var; şiddeti ve hakareti, sportif olmayan davranışları futbolumuzdan, sporumuzdan tümüyle silmemiz lazım.''

  ''DOPİNG KONUSUNDA TAVİZ VERMEYECEĞİZ''

  Sporda sık sık tartışılan doping konusunda da taviz verilmeyeceğini söyleyen Bakan Çağatay, “Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) ek bütçe talebinde bulundu ve biz de bunu destekleyen ilk ülke olduk. Sporumuzdan ahlak dışı olan dopingi çıkarmak için en kararlı adımlarla yol almaya devam edeceğiz, biz bu illete müsaade etmeyeceğiz. Uluslararası camia ile de eş değer çalışıyoruz. Biz başarı elde ettiğimiz zaman göğsümüzü gere gere ‘Biz tertemiz bir başarı elde ettik’ diyebileceğiz. Bunun aksini yapanlar bunun hesabınıverecekler. Biz üstümüze düşeni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz ama herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor” diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir