Euro
10.322
-0.19%
Dolar
8.6254
0.11%
Altın
502.15
0.02%
Borsa
1.426
-0.39%
Bitcoin
338.350
-1.41%
19ºC
İstanbul
Sağanak yağış 19 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İHA, SİHA, ANKA ve Hürkuş'ların ülkemizin semalarında hizmet ettiğini, bu konuda daha da ileri gidileceğini söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 12.12.2018 - 13:00
  • Güncelleme : 12.12.2018 - 13:00
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde yaptığı konuşmada hava araçları konusunda ilerleme kaydedildiğini hatırlatarak, "Stratejik ortağımızdan insansız hava aracı almak istiyorduk, bugün git yarın gel diyor. Hiç olmazsa kiralık verin, yok... İsim vermeyeceğim. Hep söylenen şu: Kongre izin vermiyor.

  Bıktık, bittik ama hamdolsun insasız hava aracını da yaptık, şimdi daha da ileri gidecekler ve çok daha güçlüsünü yapacaklar." diye konuştu.

  ASELSAN'I KAZANDIRDIK

  Cumhurbaşkanlığı himayesinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen ve konsepti "Küresel Güç Türkiye" olarak belirlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde; "Girişim-Yatırım-İhracat Zincirinde Savunma Sanayii", "Milli Sanayi Hamlesi için Nitelikli İnsan Kaynağı" ve "Teknoloji-İnovasyon-Üretim Üçlemesi" başlıkları altında üç panel düzenlendi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: "Ülkemiz milletimiz ve sektörlere hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Vizyonu küresel güç Türkiye kavramıyla belirlenen zirvede finansmandan insan kaynağına ve teknoloji ürtetimine kadar kamu ve özel sektör hep birlikte üzerimize düşeni yapacağımıza inanıyorum.

  Gerek Zeytin Dalı gerek Fırat Kalkanı harekatlarında kendi imkanlarımızla bu operasyonları gerçekleştirdik.

  KÖTÜ KOMŞU BİZİ EV SAHİBİ YAPTI

  Batı verirse bir şey yaparım ve gelmedi, hep kapılardan döndük döndürüldük. Türkiye'ye gelince vermiyor. Bunu Kıbrıs'ta yaşadık. Kıbrıs'tan sonra ASELSAN'ı kazandırdık. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Artık ihracata başladık. Dünyada yaşanan sayısız örnek en büyük ispattır. Savunma sanayinde belli bir yere ulaşamamışsanız özgürlüğünüzü garanti altına almanızı asla size getirmez.

  SON 16 YILDA ÜLKEMİZİ ÇOK FARKLI NOKTALARA GETİRMEYİ BAŞARDIK

  Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi çok farklı noktalara getirmeyi başardık. Böyle bir ortamda koşabilecek imkanlara sahip olmak gerekiyor bunu başarmak lazım. İnşallah koşmaya çok daha farklı bir şekilde devam edeceğiz.

  Biz geleceğe hazılanıyoruz, bilimi, araştırmayı, geliştirmeyi, hizmeti bütün bunları esas alan bir sanayi ekosistemi kurmakta kararlıyız. İhracatı hedef alan uluslararsı ilişkilerimize katkı sağlayacak değer kazandıracak her çaba bizim için önemlidir.

  Hedeflerimiz doğrultusunda faaliyet gösteren her kişi ve kurumlara devlet olarak iş ortağımız gözüyle bakıyoruz. Savunma sanayi vizyonun sözde kalmayıp proje bedeli 60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz. Bunlardan 100 tanesi doğrudan teknoloji geliştirme ve araştırma projeleri. Seri üretim, prototip geliştirme alt sistem gelitirme önceliklerimiz arasındadır. Her türlü düzenleme ve teşviki hayata geçiriyoruz.

  HAVA ARAÇLARI KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER KATETTİK

  Türk silahlı kuvvetlerimizin imkanları yanında TÜBİTAK'tan üniversitelerimize özel sektörümüze kadar geniş bi işbirliği alanı ortaya çıkmıştır. 5, MİLGEM gemisine ve denizaltılarımıza kadar bu alanda attığımız adımların isabetli olduğunu göstermiştir. Hava araçları konusunda çok önemli mesafeler katettik. İnsansız hava aracı almak istiyorduk bugün git yarın gel, hiç olmasa kiralık verin yok. Kongre izin vermiyor deniyordu. Hamdolsun insasız hava aracını da yaptı şimdi daha da ileri gidecekler ve çok daha güçlüsünü yapacaklar.

  Çok kararlıyız, Bayraktar, İHA ve SİHA'larımız, ANKA'mız, Hürkuş uçaklarımız semalarımızda ülkemize hizmet etmeye başladı. ATAK helikopterimiz en önemli hava güçlerimizden biri haline geldi. Milli muharip uçağımızı geliştirme yönünde kesintisiz bir çaba içindeyiz.

  Korkut hava savuma silahımızın teslimatına, hisar savunma sistemlerimizin testlerine devam ediyoruz. Siper hava savunma sistemimizle ilgili gelişmeler önemli bir aşamaya geldi. Kasırga, Bora, som gibi füzelerimiz seri üretim aşamasına gelirken daha yeni modellerimizle ilgili çalışmalarımız sürüyor.

  Daha uzun menzilli olanlarını da yapmak bunların üretimine geçmek istiyoruz. Uzun menzilli füzelerle daha önemli adımlar atıyoruz, atacağız. Daha ileri teknolojilere dayalı sistemleri geliştirme faaliyetleri de kesintisiz devam ediyor. Önemli adımlardan bir tanesi ALTAY tankını seri üretim aşamasına getirdik. Ne kadar önemli olduğunu Afrin'de gördük. Altay'la çok daha farklı mevzi kazanacağız.

  ÇOK ACİL OLMAYAN HİÇBİR ÜRÜN İTHAL EDİLMEYECEK

  Bu süreçte çok acil olmayan hiçbir ürünün ithal edilmemesi gerektiği talimatını buradan tüm kurumlara veriyorum. Bizi muhtaç etmeyin. Artık biz kendimiz üretmek zorundayız. Bu millet yapar mı? İnanıyorum yapar. Yapıyorlar ve yapacaklar. Devletimizin ve milletimizin tek kuruşunun dahi amacımıza uygun olmayan yerlerde kullanılmasına izin vermeyeceğiz.

  Aksi halde baskıya uğradığını düşünen varsa bize bildirmelerini istiyorum. Kimsenin çıkarı ülkenin çıkar ve menfaatleri üzerinde olamaz."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir