Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.993
0.92%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Demirtaş'ın Ermeni lobisiyle görüşmesi belgelendi

  Demirtaş'ın, 2 yıl önce ABD'de Ermeni lobisiyle görüştüğü ve Ermeni haritası önünde poz verdiği görüntüler ortaya çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 21.04.2015 - 09:39
  Demirtaş'ın Ermeni lobisiyle görüşmesi belgelendi

  2013 yılında Ermenistan haritası önünde poz veren Demirtaş'la, Ulusal Ermeni Komitesi Başkanı Hamparian’ın arasından su sızmıyor.

  Demirtaş ın Ermeni lobisiyle görüşmesi belgelendi #1

  SOYKIRIM AÇIKLAMASI TEPKİ TOPLADI

  HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, sözde "soykırım" konusunda tepki toplayan açıklaması, "soykırım" yalanını giderek tırmandıran Ermeni diasporasının ekmeğine adeta yağ sürdü. Diasporanın çatı kuruluşu konumundaki ABD Ulusal Ermeni Komitesi'nin (ANCA) Başkanı Aram Hamparian, HDP lideri Demirtaş’ın açıklamalarını anında değerlendirdi ve Twitter'dan paylaştığı mesajında "Demirtaş, 1915 Ermeni olaylarını hiç tereddüt etmeden soykırım olarak niteledi" ifadesini kullandı.

  2013 YILINDA ABD'DE BULUŞTULAR

  Papa Francis'in konuşması ve Avrupa Parlamentosu'nun (AP) sözde "soykırım" kararının tartışıldığı bir süreçte, Demirtaş ile Hamparian arasında yaşanan dikkat çekici bu paslaşmanın perde arkasından, 2013 yılının Kasım ayında ABD'de gerçekleşen bir buluşma çıktı.

  Akşam'ın haberine göre, Ermeni Komitesi'ne adeta gol pası veren Selahattin Demirtaş'ın, Aram Hamparian ile "flörtü", iki yıl öncesine dayanıyor. HDP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ile birlikte 2013'te ABD'ye giden Demirtaş, kapalı kapılar ardında Ermeni lobisiyle buluşmuştu.

  Demirtaş ın Ermeni lobisiyle görüşmesi belgelendi #2

  ERMENİ KOMİTESİ AĞIRLADI

  Diasporanın aşırı ucu Taşnak örgütüyle gerçekleşen görüşme, ABD Ulusal Ermeni Komitesi ANCA'nın Washington Ofisi'nde yapılmış ve ANCA Başkanı Aram Hamparian ile Komite üyelerinden Ani Haroian da bu buluşmaya katılmıştı. Demirtaş ve Gür, o toplantının ardından görüşmenin içeriğine ilişkin hiçbir açıklama yapmamış Ermeni tarafı ise görüşmeye ilişkin, "Türkiye'de Kürt, PKK ve Ermeni halklarının işbirliği konuşuldu" değerlendirmesinde bulunmuştu.

  PAPA'YI HAKLI BULMUŞTU

  HDP Eş Başkanı Demirtaş, Papa Francis'in sözlerine Türkiye genelinde yükselen tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, "Hükümetin geçmişte yaşanan olaylarla ilgili hakikatleri araştırma konusunda hareket etmesi lazım. Papa bir şey söylüyor, çocukça tepki veriyorlar. İnsan anlamakta zorlanıyor" demişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir