Emine Erdoğan'dan Anneler Günü mesajı

Emine Erdoğan'dan Anneler Günü mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bingöl'de çocuklarını korumak için canlı bombanın üzerine atlayan Hatice Belgin'in kahramanca tavrıyla anneliğin nasıl bir duygu, nasıl bizatihi kahramanlık olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.

Emine Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Rize Kent Konseyi Kadın Meclisi'nce, engelli çocukları bulunan 180 annenin katılımıyla üniversitenin sosyal tesislerinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Anneler Günü'nün Rizeli annelere, ülkenin ve dünyanın tüm annelerine kutlu olması dileğinde bulundu.

'ÇOCUKLARIM SAYESİNDE ANNEMİ ANLADIM'

Rize'de son derece duygulu, unutulmaz, hatırasından asla silinmeyecek bir Anneler Günü yaşadığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Öncelikle kendi çocuklarıma, Burak, Bilal, Esra ve Sümeyye'ye, damadıma ve gelinlerime, sadece bir gün değil yılda 365 gün bana annelik sevgisini, annelik kutsiyetini yaşattıkları için şükranlarımı sunuyorum. Çocuklarım sayesinde anneliğin yüceliğini, büyüklüğünü, ulviyetini tattım. Çocuklarım sayesinde annemi anladım, tüm anneleri anladım. Çocuklarım sayesinde cennetin nasıl olup da annelerin ayaklarının altında olduğunu gerçek manasıyla anlama imkanına kavuştum. Bana bu en büyük rütbenin hissiyatını ve değerini yaşatan çocuklarıma tekrar tekrar teşekkür ediyor, 'iyi ki varsınız' diyorum.''

Erdoğan, bu yıl Anneler Günü'nü kutladığı mekanın kendisi için ayrı bir anlamı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Rize Üniversitesi'nin yeni adının yani Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adının hem üniversiteye hem de Rize'ye hayırlı olmasını diliyorum. Üniversitenin de tıpkı adı gibi milletinin, ülkesinin hizmetinde nice başarı dolu yıllara ulaşmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Yine bu yıl Rize'de biraz da buruk bir Anneler Günü yaşıyoruz. Sayın Başbakanımızın ve benim olduğu kadar Rize'nin de annesi olan muhterem kayınvalidem Tenzile Erdoğan'sız bir Anneler Günü geçiriyoruz maalesef. Bu vesileyle memleketinde, topraklarında, Rize'de annemizi bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyor, Rabbimin her şeyden önce bir anne olarak mekanını cennet eylemesini temenni ediyorum'' diye konuştu.

'DÜNYA ÜZERİNDEKİ HER ANNE İÇİN YAVRUSU EŞSİZDİR'

Anneliğin ne kadar zor, meşakkatli, tahammül ve sabır isteyen bir rütbe olduğunu herkesin bildiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ama bir engelli çocuğun annesi olmanın kat be kat bir tahammülü, sabrı gerekli kıldığını, zorluğu ve meşakkati katbekat artırdığını da çok iyi hissediyoruz. Rabbim her anneye bir çocukla birlikte kendi şefkatinden, kendi sevgisinden, kendi sabrından da adeta bir parça bahşediyor. İnanıyorum ki engelli çocuklarımızın annelerine de Rabbim kat kat fazla sevgi, şefkat ve sabır bahşedecektir. Anneleri en iyi annelerin anlayacağına inanıyorum. Özel çocukları olan anneleri de aynı şekilde en iyi anneler anlayacaktır. Dünya üzerindeki her anne için yavrusu eşsizdir, emsalsizdir, dünyanın en güzel varlığıdır. Kaşı, gözü, eli, ayağı her nasıl olursa olsun her çocuk, annesi için dünyalara bile değişilmeyecek hazinedir.''

EN KAHRAMAN ANNE: HATİCE BELGİN

Emine Erdoğan, milletin anneliğin ne yüce bir duygu, ne kutsal bir mevki olduğunu geçen yıl çok acı bir olayda gördüğüne ve hissettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Hatırlayacağınız gibi Bingöl'de 4 çocuk annesi Hatice Belgin, yanındaki çocuklarını korumak adına bir teröristin üzerine kapandı ve annelik mertebesiyle birlikte şehitlik mertebesine inşallah ulaştı. Hatice Belgin, bu kahramanca tavrıyla anneliğin nasıl bir duygu olduğunu, anneliğin aslında nasıl bizatihi kahramanlık olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Bu vesileyle hem şehit Hatice Belgin'i hem de tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, ülkemiz genelindeki tüm şehit annelerine de bir kez daha sabır diliyorum.''

''Türkiye'nin annelerine, Türkiye'nin kadınlarına destek olmak, onların haklarını teslim etmek, onları her türlü ayrımcılıktan, şiddetten korumak adına köklü reformlar yapıldı'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle engelli çocukları olan annelerimiz için evde bakım ücreti gibi, özürlü maaşı gibi, eğitim desteği gibi çok önemli uygulamalar başlatıldı. Annelerin sabır ve tahammülünü artırmak, onların omuzlarındaki ağır yükü paylaşmak için eğitim, istihdam ve sosyal yardımlar noktasında güzel gelişmeler yaşandı. En son, eşini kaybetmiş, ihtiyaç sahibi kadınlar için aylık 250 lira nakit destek uygulaması başlatıldı. Bu ve benzeri uygulamalar inanıyorum ki ihtiyaç sahibi hanım kardeşlerimizi, anneleri daha da rahatlatacak, hayata daha sıkı sarılmalarını sağlayacaktır. Her anne, her kadın hatta her insan kendisini bir engelli annesinin, bir engelli babasının yerine koyduğunda, kendisini bir an olsun öyle hissettiğinde inanıyor ve umuyorum ki sorunlar daha hızlı, daha köklü şekilde çözülecektir. Hem çocuklarımızın hem de annelerin sabırla, metanetle hayata sımsıkı tutunmalarını, ümitlerini asla ve asla kaybetmemelerini rica ediyorum.''

Erdoğan, annelik mertebesinin en yüce mertebelerden olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, ''Unutmayalım ki her çocuk dünyalara değişilmeyecek kadar değerlidir. Sadece anne ile çocuk arasındaki sevgi bile yaşanmadan anlaşılamayacak kadar büyük bir sevgidir. Bu sevgiyi çoğaltarak inşallah aydınlık yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Umutla ve heyecanla inşallah sorunları geride bırakıp mutlu, huzurlu, sevgi dolu yarınlara kavuşacağız. Bu duygularla tüm Rizeli annelerin, Türkiye ve dünya annelerinin Anneler Günü'nü yürekten tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Erdoğan, törende 104 yaşındaki Halime Demirkapı'nın elini öperek sohbet etti. Demirkapı'ya sağlıklı bir ömür dileyen Erdoğan, ''Allah nazardan saklasın. Böyle teyzelerin dualarıyla Allah bize yardım ediyor'' dedi.

Engelli annesi Fatma Taşpınar, yaşadıklarını kaleme aldığı kitabını Erdoğan'a hediye etti. Engelli çocuklarla yakından ilgilenen Erdoğan'a işlemeli cam vazo ile çeşitli hediyeler, kızı Sümeyye Erdoğan'a feretikodan hazırlanmış hediye verildi.